Jde vesměs o ochranu skrytou, která doplňuje viditelné prvky a umožňuje identifikovat i padělky, které překonaly základní ochrannou bariéru a dostaly se do oběhu. "Kontrakty na dodávky mikrohologramů pro farmaceutický průmysl budou pokračovat i v letošním roce," potvrdil Petr Hampl, expert ze společnosti z Optaglia.
Vymýšlí se stále nové prvky
Mikrohologramy jsou podle firmy účinné i proti padělatelům, kterým se podaří napodobit základní ochranné prvky, jako jsou vodoznak, čárový kód nebo jednoduchý hologram. Nemohou totiž vědět, zda obal neobsahuje další úrovně ochrany. "Obvyklý technologický závod, kdy vymýšlíme stále nové prvky a útočníci se je pokoušejí napodobit, je tak do značné míry eliminován," uvedl senior manažer vývojového centra Tomáš Karenský.
Skryté prvky protipadělatelské ochrany, jako je například neviditelný či infračervený inkoust, byly občas aplikovány i v minulosti. Nové mikrohologramy jsou ale pokročilejší a mnohem odolnější vůči pokusům o imitaci. Jde o miniaturní částice, které se při pohledu pouhým okem jeví jako kovový prach. Pod zvětšovacím sklem jsou patrné pravidelné tvary, holografický povrch a písmena či obrázky vyleptané na každém zrnku. Mikroskop pak umožní vidět na každém zrnku plný hologram, včetně všech vizuálních efektů.
Falešné léky stále existují
Přestože výrobci mnohdy léky vybavují různými ochrannými prvky a někde byly nasazeny robustní systémy sledování pohybu jednotlivých krabiček, nedaří se vytlačit falešné léky z trhu. Nasazování pokročilejších technologií, původně vyvinutých pro ochranu cestovních pasů a bankovek, by podle firmy mělo tento problém zmírnit.
Firma od roku 1994, kdy ji založila skupina vědců z Československé akademie věd, dodala několik miliard hologramů úřadům, finančním institucím a dalším organizacím ve více než 50 zemích. Má spíše charakter výzkumné organizace, dosáhla řady inovací a patentů.