Při přípravě kávy je poměrně jednoduché udělat chybu, tyto nešvary lze ale naštěstí i jednoduše napravit.
Příliš, nebo málo kávových zrn
Celá řada z nás kávu odměřuje pouze odhadem, to je ale velká chyba, pokud totiž doporučené množství kávy překročíme, je velmi pravděpodobné, že bude chutnat slaně a její chuť nebude mít potřebnou hloubku.
Nedostatek mletých kávových zrn způsobí, že bude náš šálek kávy chutnat spíše jako špinavá voda.
Špinavý kávovar
Chybu můžete při přípravě kávy udělat dokonce i v případě, že vlastníte kávovar. Tyto stroje na výrobu kávy je totiž nutné pravidelně čistit, stejně jako všechny kuchyňské spotřebiče. V opačném případě se v něm mohou hromadit nečistoty, ale dokonce v něm mohou růst nejrůznější plísně, kvasinky a bakterie.
Špinavý kávovar tak může nejen negativně ovlivnit chuť vašeho šálku kávy, ale také vaše zdraví. Stačí jen spustit jeden cyklus naprázdno za použití mýdlové vody a octa, poté kávovar propláchnout pomocí dalšího cyklu čistou vodou a máte hotovo.
Předem mletá káva
Použití předem namleté kávy není chybou jako takovou, ale zkrátka se tak připravujete o plnou chuť a vůni dané kávy.
Ideální je proto místo mleté kávy zakoupit celá kávová zrna a namlít si je až těsně předtím, než si budete chtít připravit šálek tohoto povzbuzujícího nápoje.
Zalévání kávy vařicí vodou
Většina z nás zalévá kávu vodou z konvice hned v momentě, kdy se dovaří. To je ale velká chyba. Při zalití vařicí vodou se může chuť kávy změnit na kyselou a hořkou, a to asi nikdo z nás nechce.
Ideální je zalévat kávu horkou vodou o teplotě v rozmezí 90 až 96 stupňů Celsia. Této teploty můžete jednoduše docílit, i pokud doma nemáte konvici s možností nastavení požadované teploty. Stačí jen po dovaření vody počkat 30 sekund.
Zdroj: Grid Lock Coffee
KAM DÁL: Jak jednoduše posílit imunitu: Pomůže vám lahodný nápoj.