Tvrdilo se, že víme o práci a funkcích asi desetiny mozku a 90 % jeho činnosti je zahaleno rouškou tajemna. Dnes už se mnohé z těchto velkých tajemství pomalu objevuje. A je to pro nás zajímavé a optimistické.
Učit se, učit se... Tntokrát je to pravda!
Mozek se umí adaptovat podle potřeby svou kapacitu zvyšovat; vytváří nové buňky i spoje mezi nimi (dendrity). Ovšem – nesmíme ho nechat zahálet. Tím, že jej nutíme učit se něco nového, zvyšujeme jeho kapacitu.
(Čtěte také: Nehloupněme, trénujme mozek)
S věkem se zhoršuje schopnost pamatovat si? Není to pravda!
Pravda, starší mozek je trochu pomalejší, složité postupy si bude muset zopakovat a bude na to potřebovat víc času, ale nakonec si je zapamatuje stejně dobře jako mladý člověk.
Přibližně mezi 40. a 50. rokem pozvolna začíná proces jakéhosi zpomalování mozkové činnosti; čím jsme starší, tím větší práci nám dá udržet myšlení „ve vysokých obrátkách“. Tím, že mozek udržujeme v co nejlepší kondici, snižujeme riziko Alzheimerovy choroby a demence.
Naše rada zní – nenechte mozek zahálet
Čtěte, hrajte na piano, na kytaru a na cokoliv, luštěte křížovky a sudoku, povídejte si s příjemnými lidmi, hrajte stolní hry a karty, a také počítačové hry. (Nejsou jen pro děti, pokud si vyberete ty inteligentnější druhy.)
(Přečtěte si také: Čištění zubů druhou rukou)
Neuzavírejte se doma, choďte ven a mluvte
Svižná denní procházka, setkání s partou kamarádů v šachovém klubu nebo v kavárně, společné výlety, oslavy narozenin, zdravotní cvičení… Možností je mnoho, jen je využít.
(Ještě k tématu: Nenecháme mozek zlenivět)
Strava není jen pro tělo, ale i pro mozek
Kromě cvičení mozku a denní pohybové aktivity je pro jeho správné fungování důležitá i strava. Pro mozek je důležitá dieta (tento pojem zde znamená správný typ stravy) využívající zeleninu, ryby, ovoce, luštěniny a správné tuky. Stejně tak je důležité zajistit si kvalitní odpočinek a spánek.