Už v neděli, kdy k nám dorazil chladný vzduch, se tvořila sněhová pokrývka nad 600 metrů nad mořem. Nejvíce sněhu je na stanici Luční bouda (46 cm) a Labská bouda (35 cm) v Krkonoších.
První sníh někdy přijde už v říjnu
S prvním sněhem nadcházející zimy vždy naskočí otázka: a jak to bylo loni? Kdy napadl vůbec první sníh? Podobně tak řešíme období Vánoc a marně tápeme v paměti, zda ty předchozí byly Ladovské nebo na blátě.
Podle některých odborníků nás čeká vcelku normální zima s průměrným zasněžením. Britští meteorologové prý přišli s tvrzením, že letošní zima bude tak krutá, jakou jsme ještě nezažili.
Vraťme se ale k prvnímu sněhu této zimy. První sníh se objevil uplynulou neděli 12. listopadu. Svatý Martin byl sice den předtím, přesto si ovlivněni zprávami o globálním oteplení a hlavně naší pamětí myslíme, že je přeci jen brzy. Ale to se pleteme.
Náhlé vpády zimy nejsou neobvyklé
Když zalovíme v archivech meteorologů a ve fotografiích z roku 2009, překvapí nás první sníh toho roku. Už od 14. do 16. října přecházela přes naše území studená fronta, která přinesla vydatné sněžení a vichřici.
Těžký sníh spolu s větrem lámal stromy a hasiči tenkrát měli na kontě kvůli počasí přes 1 500 výjezdů. A co bylo nezvyklé na tomto prvním sněžení? Na stromech bylo ještě zelené listí a to zapadalo sněhem.
Mokrý sníh zastavil dopravu
Ještě více nás potrápil náhlý vpád zimy v roce 2012. Bylo to 27. října a napadlo spousta mokrého sněhu. Padal i ve středních polohách a v nížinách. Nový sníh byl na mnoha místech rozbředlý a způsobil řadu problémů, zejména v dopravě. Na několik hodin byl zastaven provoz na dálnici D8, kvůli spadaným stromům nejezdily místy ani vlaky.
Jedná se o náhlý vpád studeného počasí, po kterém obvykle přichází oteplení. Podle meteorologů to není nic neobvyklého. Pro naše proměnlivé podnebí střední Evropy to je celkem typické. A bylo tomu tak i v historii.