Mnoho rodičů dbá na to, aby jejich děti měly volný čas naplněný, ale zároveň by měli dát pozor na to, aby děti zbytečně nepřetěžovali a mimoškolní aktivity se pro ně nestaly spíše nudnou povinností. „V prvé řadě je dobré si uvědomit, že každé dítě je jiné, je to osobnost stejně jako my a každého baví také něco jiného. Dítěti je potřeba naslouchat a snažit se porozumět (a to i nemluvněti),“ říká magistra Veronika Kropáčková z Jurta klubu, z. s. v Běchovicích.
Kdy začít a s čím
Ideální čas, kdy začít s nějakou aktivitou by měla maminka poznat. Ale když si nejste jistí, vyzkoušejte, zda je pro vás a vaše dítě ten či onen kroužek, ten pravý. „My jsme s dcerou chodily již od 6 měsíců, jelikož nebyl žádný kroužek pro tak malé děti v okolí otevřen, přidaly jsme se ke starším a také to splnilo naše očekávání. Doporučuji vybírat u nejmenších dětí kvalifikované lektorky například fyzioterapeuty, u nich získáte tipy a rady i na doma. Dále bych kladla důraz na rozvoj jemné motoriky, fantazie a měl by tam být i silně zastoupen prvek zábavy. Děti kroužek musí bavit a měly by na něj chodit s chutí,“ doplňuje Veronika Kropáčková.
Vybírejte podle sebe, ale i dítěte
Podle Kropáčkové je nejdůležitější, jak se dítě na kroužku cítí a zda souzní s lektorkou. Intenzita kroužků je individuální, nicméně i tady je dobré se řídit tím, že méně je někdy více.
„Když už je dítko přetažené z neustálého přejíždění z kroužku na kroužek, pak už to asi příliš zábava nebude,“ domnívá se magistra Kropáčková, která doporučuje začít jedním kroužkem za týden, u starších dětí to už mohou být klidně dva až tři, ale zase - záleží na povaze dítěte i charakteru vybraných kroužků.
Inspirace: kroužky pro děti 3-6 let
V Jurta klubu například nabízí pro menší děti:
- angličtinu hravou formou
- taneční přípravku
- pilates
- jógu
- zpívánky s kytarou
- keramickou dílnu s výtvarkou
- cvičení dětí - správné držení těla s fyzioterapeutkou
- cvičení s batolátky s fyzioterapeutkou.