Největším problémem bývají lahve na vodu, které můžete použít opakovaně. Existuje sice celá řada dlouhých kartáčků a dalších "udělátek", které vám s umýváním těchto nádob mohou pomoci. Často s nimi ale lahev vyčistíte jen napůl.
Znovu použitelné lahve jsou skvělé jak pro nás, tak i pro životní prostředí. Šetříme tak plasty i peníze. Často nás ale právě jejich umývání od koupi takové lahve odrazuje. Naštěstí ale existují tipy a triky na to, jak ji dokonale vyčistit i bez houbičkových nástavců.
Lahve a vázy jakéhokoli tvaru a velikosti totiž můžete perfektně vyčistit pomocí rýže. Ideální je tedy, pokud ve spíži najdete starý pytlíček rýže, který už svému původnímu účelu neposlouží, a schováte si ho právě na mytí.
Potřebujete:
- vodu
- rýži
- jar
Postup:
- Stačí lahev či vázu naplnit malým množstvím vody, nasypat do ní rýži (také v malém množství) a kapku jaru.
- Dále na lahev umístěte víčko a pokud čistíte vázu, zablokujte její hrdlo dlaní.
- Poté stačí jen s lahví nebo vázou pořádně zatřást a je hotovo.
Zrnka rýže totiž poslouží jako kartáč a s pomocí jaru odstraní veškeré nečistoty z vnitřku nádoby, a to ať už má jakýkoliv tvar.
Pokud doma nemáte starou rýži, můžete ji nahradit kovovým kuličkovým řetízkem, který má většina z nás umístěný na klíčence, efekt je téměř totožný a nemusíte plýtvat rýží, která není prošlá.
Tento postup vám ale nepomůže v případě, že jste lahev zapomněli vymýt včas a utvořila se v ní plíseň.
Tehdy je nutné lahev nejdříve zbavit plísně. K tomu vám skvěle poslouží bělidlo a jedlá soda. Nasypte zhruba lžíci obou prášků do lahve a zalijte je horkou vodou. Směs nechte působit přes noc a poté ji vypláchněte.
Zdroj: Express
KAM DÁL: Zahrada v dubnu: Co nezapomenout vysázet.