Epsomská sůl je nabitá látkami, které vám pomohou od celé řady nejrůznějších zdravotních neduhů. Je známá také jako síran hořečnatý. Obsahuje kyslík, síru a spoustu hořčíku. S klasickou solí, kterou běžně používáme v kuchyni, tedy nemá moc společného. Tyto dvě bílé krystalické látky pojí pouze jejich struktura.
Nejčastěji se používá jako sůl do koupele. Velmi lehce se v horké vodě rozpustí a dokonce je k dostání i ve směsích s levandulí, která vám pomůže zbavit se stresu.
Jak to funguje?
Pokud vás bolí záda nebo svaly, je ideální zvolit horkou lázeň s epsomskou solí. Po jejím rozpuštění v horké vodě se totiž do lázně uvolní hořčík a ionty síry.
Tyto látky se poté údajně vstřebají přímo do těla a mohou pomoci s bolestí zad i uvolněním svalů.
Tato lázeň je tak ideální i pro sportovce. Může totiž pomoci snížit bolest svalů po fyzickém výkonu a zároveň tak pomoci i s jejich regenerací. Zbaví vás dokonce i svalových křečí.
Zároveň také pomáhá zmírnit nejrůznější otoky a dokonce uleví od nepříjemných pocitů a bolesti lidem trpícím artritidou a fybromialgií. Účinnou složkou je v tomto případě magnesium.
Studie dokázaly, že aplikace epsomské soli v její rozpuštěné formě přímo na pokožku pomohla zmírnit symptomy fybromialgie.
Způsoby použití
Epsomskou sůl tedy můžete použít jako prostředek do koupele, ke konzumaci, ale i ke zkrášlení.
Uvolňující koupel
V horké lázni rozpusťte zhruba 500 g této krystalické látky a nechte ji působit zhruba 15 minut.
Krása
Epsomskou sůl můžete zkombinovat s kondicionérem, abyste dosáhly husté hřívy, nebo ji můžete použít jako pleťový peeling. Stačí ji smíchat s čisticím pleťovým gelem, aplikovat na tvář krouživými pohyby a opláchnout.
Zdraví
Epsomskou sůl můžete mimo jiné použít i jako lék na zácpu, stačí rozpustit zhruba 2-6 lžic ve vodě a směs vypít. Tato směs vám může vzhledem ke svému vysokému obsahu hořčíku pomoci mimo jiné i s nespavostí.
Zdroj: Healthline, National Library of Medicine
KAM DÁL: Jak dokonale vyčistit nádobí, do kterého se houbičkou nedostanete.