Jídlo je zdrojem potřebných živin pro náš život. Může se však stát, že se z potřebného zdroje pro přežití stane středobod vesmíru. Není nic špatného na tom dopřát si oblíbený pokrm nebo zákusek. Problém nastává ve chvíli, kdy skrze jídlo řešíte svoje emoce.
Asi každý v životě zažil, že si za odměnu koupil něco dobrého, zašel s rodinou na večeři nebo mu hlavou proběhlo: „Dneska si tu zmrzlinu opravdu zasloužím.“ Emočním jedením však upozaďujete své pocity a dostáváte se do koloběhu výčitek a neustálých nových startů, že od zítra už to bude lepší. Jídlo však možná neřeší skutečný problém.
Stres v práci nadělá pěknou paseku
Každý jedinec má trochu jiné nastavení mysli. V jádru však obvykle řešíte ty samé běžné problémy. Spouštěčů emočního jedení může být hned několik:
- stres v práci
- vztahové a zdravotní problémy
- starosti ohledně financí
- přílišná kontrola nad jídlem
- drastické diety
- potlačování vlastních pocitů
- neschopnost ovládat vlastní emoce
Potlačování emocí vede k mnoha problémům
Pocit nenaplnění, nedostatečné lásky, porozumění a kontaktu může být problémem již od dětství. Zatímco někdo se do „pasti“ emočního jedení dostal až na základě současné situace, u jiného jedince se může jednat o dlouhodobou záležitost.
V obou případech se však jedná o potlačování emocí, které jsou spouštěčem emočního jedení, jak uvádí i výživová poradkyně Aneta Sadílková. Základem je uvědomit si a přiznat, že vaše emoce skutečně zajídáte. V tomto případě je vhodné vyhledat pomoc odborníka.
Desatero, jak bojovat s emočním hladem
Důležitým bodem je uvědomit si, jak se cítíte v případě, že emočnímu jedení propadnete. Uspokojení jídlem je záležitost pouze dočasná. Často lidé trpící emočním hladem sahají po odměnách v podobě jídla již automaticky. Jak tedy nahradit emoce z jídla emocemi prospěšnými? Dostaňte se z neustálého koloběhu. Zajídáte smutek, a naopak za odměnu si dopřáváte oblíbené dobroty? Téměř vždy vás dožene pocit viny, který vede opět k tomu, že sáhnete po oblíbeném jídle.
Začněte hned!
- Zeptejte se sami sebe, zda je váš hlad skutečně fyzický, či je pouze reakcí na nějakou situaci.
- Nikdy nehladovte. Jezte vyvážená jídla bohatá na potřebné živiny. Jídlu vždy věnujte pozornost a nejezte ve spěchu. Jídlo řádně vnímejte.
- Pokud hubnete, nevyřazujte oblíbené potraviny z jídelníčku najednou, ale postupně je nahrazujte zdravějšími alternativami.
- Svěřte se. Začněte u rodiny, přátel, blízkých. Kdykoliv vyhledejte odbornou pomoc.
- Bojujte s nudou. Je známo, že nuda vás může vést k jejímu zahnání právě jídlem. Najděte si takové volnočasové aktivity, které vás myšlenek na jídlo zbaví.
- Pořiďte si deník. Deník může být ideálním pomocníkem na vypsání se z negativních i pozitivních emocí namísto otevření ledničky.
- Sportujte. Ať už se bude jednat o procházku se psem, plavání, posilování či týmové sporty, rozhodně přijdete na jiné myšlenky.
- Poznejte sami sebe. Uvolněte se a více vnímejte své tělo. Můžete vyzkoušet meditaci, poradit se s terapeutem či dietologem.
- Nebuďte na sebe tak přísní. Vaše úspěchy a progres potřebují čas.
- Nevzdávejte to. Stačí jen malé pokroky. Žádné pochybení nebo vychýlení od vaší snahy není důvodem, abyste začínali od začátku.
Zdroje: healthline.com, paraple.cz, mayoclinic.org, rehabilitace.info, Podcast Follow Your Magic
KAM DÁL: Pálí vás jazyk? Může se jednat i o symptom endokrinních poruch.