Paradontóza je zánětlivým onemocněním dásní, které v jeho pokročilém stadiu může způsobit dokonce i vypadávání zubů. Náš chrup ale rozhodně není to jediné, na co může mít onemocnění dásní negativní vliv.
Je proto nutné umět tuto nemoc spolehlivě rozpoznat a v případě, že na sobě zpozorujete její příznaky, se okamžitě poradit s vaším zubařem o dalším postupu léčby.
Mezi symptomy paradontózy patří:
- začervenalé nebo fialové dásně
- zvýšená citlivost dásní
- otok dásně
- krvácení dásní
- hnis
- bolest při žvýkání
- ztráta zubu
- zápach z úst
- oddálení zubů od sebe
- změny skusu
Vliv paradontózy na celkové zdraví
Toto zánětlivé onemocnění dásní může způsobit mimo jiné i neplodnost nebo prodloužit dobu, ve které se ženě podaří otěhotnět, jak dokazují studie.
Paradontóza zvyšuje míru zánětu v těle, zánět dásní se totiž z naší ústní dutiny dostává do krevního oběhu, a tím pádem i do celého těla. Výzkumy dokazují, že může mimo jiné přispívat i ke vzniku cukrovky, infarktu, může dokonce způsobit i potrat nebo selhání ledvin.
Prevence paradontózy
Ideální je si nechat stav vaší ústní dutiny zkontrolovat u paradontologa, neboli odborníka na dásně. Na zdraví dásní by se vzhledem k negativním účinkům, které může mít paradontóza na ženskou plodnost, měly zaměřovat zejména ženy, které se snaží otěhotnět. Mohou tak totiž předejít celé řadě komplikací s početím, ale i potratu.
Jedním z nejdůležitějších bodů prevence zánětu dásní je pravidelné používání mezizubních kartáčků.
Pokud si nejste jisti, jakou velikost mezizubního kartáčku si koupit nebo jak ho správně používat, poraďte se s vaším zubařem či dentální hygieničkou.
Zdroj: Express, National Library of Medicine
KAM DÁL: Běžný zvyk, který zvyšuje riziko předčasné smrti.