Jenže svoboda bývá příliš drahá. Kočky za ni platí tím nejcennějším – svým zdravím a často i životem. K nebezpečí v podobě aut, psů, zlých lidí, přenosných nemocí a nastražených pastí či jedů se často přidává i ohrožení ze strany vlastního druhu – ostatních venku běhajících koček.
Co udělat pro bezpečí a klid
- Kočku i kocoura nechte vykastrovat a zkuste o totéž požádat i vaše sousedy. Zabráníte tak nežádoucímu množení koček a významně snížíte riziko vzájemné agrese.
- Dbejte na pravidelné odčervování a očkování.
- Často kontrolujte, zda kočka nemá na kůži (především na hlavě, krku, tlapkách) kousnutí či škrábnutí. Neošetřené rány rychle hnisají.
- Nekrmte cizí kočky na vašem pozemku.
- Umožněte vaší kočce vždy volný přístup domů.
- Pro rychlé obnovení ztracené duševní rovnováhy vaší vystrašené kočky instalujte do zásuvky feromonový odpařovač Feliway a do jídla jí přidávejte 2x denně pár kapek uklidňujícího přípravku s tryptofanem.
- Jsou-li rizika volného pohybu kočky příliš velká, uvažujte o vybudování velké venkovní voliéry nebo „nepřekonatelného“ plotu kolem zahrady.
Příběh z praxe veterinářky:
Majitelka kastrovaného bengálského kocoura Leonarda, který chodil volně ven na velikou zahradu, začala s podzimem přikrmovat polodivoké kočky, které se k domu stahovaly. Jeden z venkovních kocourů si opakovaně vyřizoval s Leonardem účty. Ten se ho sice nezalekl a vždy se mu statečně postavil, dokonce ho vyhlížel a dožadoval se puštění ven, ovšem doma pak několikrát denně označkoval všechna okna a dveře. Museli dostat antidepresiva. Od té doby (je to už šest let) je musí užívat každou zimu, přestože onen nepřítel se tam již více neukázal.
MVDr. Hana Žertová