Nejběžnějšími typy artritidy jsou osteoartróza a revmatoidní artritida.
Osteoartróza způsobuje poškození kloubní chrupavky opotřebením. Chrupavka je část kloubu, která nám umožňuje pohybovat se lehce a bez bolesti. Její opotřebení ale může vést k obrušování kostí o sebe, což nás může nejen omezit v pohybu, ale také nám způsobit silnou bolest nebo zánět kloubu.
V případě revmatoidní artritidy napadá výstelku kloubního pouzdra náš vlastní imunitní systém. To vede k jejímu zanícení a následnému otoku. Opakované infekce kloubu mohou vyústit ve vážné poškození kloubní chrupavky.
Rizikové faktory vzniku artritidy
Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku této nemoci, patří mimo jiné:
- rodinná historie – pokud artritidou trpí někdo z vašich příbuzných, je vyšší riziko vzniku této nemoci i u vás
- věk – riziko vzniku tohoto onemocnění stoupá úměrně s věkem
- obezita – nadbytečná kila, které u lidí trpících obezitou musí jejich klouby přenášet, je přetěžují, obézní lidé tak mají vyšší riziko vzniku artritidy
- úraz kloubu – pokud jste někdy v minulosti utrpěli úraz kloubu, je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku artritidy
- pohlaví – vyšší riziko vzniku této nemoci mají ženy
Prevence artritidy
Tomuto bolestivému onemocnění lze naštěstí do určité míry předejít. Mimo vyhýbání se úrazům a udržování si zdravé tělesné hmotnosti pomocí vyváženého jídelníčku a pravidelné fyzické aktivity vám pomůže i jedno chutné ovoce. Řeč je o granátovém jablku. Můžete ho sníst jen tak, přidat ho do salátů nebo si z něj udělat šťávu.
Studie dokazují, že standardizovaný extrakt z granátového jablka (PFE) pomáhá šetřit naši chrupavku. Pravidelná konzumace granátového jablka ale mimo jiné také chrupavku chrání před záněty a snižuje tak riziko vzniku artritidy.
Zdroj: Mayo Clinic, National Library of Medicine
KAM DÁL: Rakovina ledvin: Riziko vzniku nemoci zvyšuje zanedbávání běžného zvyku.