Vydavatelé slavných oxfordských slovníků proto například letos poprvé odmítli prohlásit za slovo roku jeden výraz a zveřejnili celý seznam. Podle editorů Merriam-Webster se první náhlý vzestup počtu vyhledávání výrazu pandemie objevil 3. února, kdy vyšel z nemocnice v Seattlu první člověk, který překonal covid-19. Čísla však mírně rostla již od 20. ledna, kdy se v USA potvrdil první nález na SARS-CoV-2.
Vědecké výrazy
Největší nárůst, který zaznamenal ve srovnatelné míře i server dictionary.com, přišel 11. března, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že šíření nákazy lze považovat za pandemii. Portál dictionary.com zaznamenal nárůst počtu vyhledávání o 13 500 procent, Merriam-Webster ohlásil skok o 115 806 procent oproti stejnému dnu v roce 2019.
Jazykovědci se však shodují, že zřejmě nejvýraznějším rysem letošního roku bylo to, jak se do běžné mluvy dostala řada vědeckých výrazů, které se dříve používaly jen v lékařských či epidemiologických kruzích. Příkladem jsou běžné rozhovory o reprodukčním čísle, kapénkové infekci, aerosolech, kolektivní imunitě, komunitním přenosu či zploštění křivky.
I slova nesouvisející s pandemií
„Všechny tyto výrazy jsou součástí našeho sdíleného slovníčku, který jsme potřebovali k tomu, abychom byli v bezpečí a informováni,“ řekl editor dictionary.com John Kelly, podle nějž zaregistrovali také výrazný nárůst vyhledávání u slov jako asymptomatický či hydroxychlorochin.
Experti však upozorňují, že letos zaznamenala výrazný nárůst v používání také slova přímo nesouvisející s pandemií. Merriam-Webster například zařadil do svého výběru výraz "defund", tedy odebrat finance, který souvisí s masivními protesty, jež následovaly po úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty. Někteří protestující pak začali požadovat snížení rozpočtu policie a přesunu financí na sociální a preventivní programy.
Mamba je vysoko
Mezi populární slova patřila také "mamba", kterou začali lidé vyhledávat po tragické smrti basketbalisty Kobeho Bryanta, jenž si tak přezdíval. Po úmrtích kongresmana Johna Lewise, klíčové postavy hnutí za občanská práva, a liberální soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgové také Američané hojně vyhledávali výraz "ikona".
Podle oxfordských jazykovědců se letos začala také v mnohem větší míře používat slova jako "impeachment", což je termín pro proces ústavní žaloby v americké ústavě, jemuž čelil prezident Donald Trump. O více než 5 700 procent pak vzrostla popularita slova QAnon, tedy názvu spiklenecké teorie, podle níž svět řídí klika pedofilních elit vzývajících Satana, proti které prý Trump tajně bojuje. Fráze "spiklenecká teorie" se letos v říjnu používala téměř dvakrát více než ve stejný čas loni. Užívání slova "brexit" naopak meziročně kleslo o 80 procent.
KAM DÁL: Profesor Flegr: Vybít dezinformacemi o covidu část ohrožené populace v cizí demokratické zemi je snadné a levné.