Smrt přichází nekompromisně a bez milosti. Každý rok tedy na jeho konci přichází bolestivá rekapitulace, kde se ohlížíme, kdo zemřel a za svůj život zanechal významnou stopu. Subjektivní výběr těch nejvýznamnějších osobností sice nepojme všechny zemřelé, ale jedná se o výběr jmen, jejichž stopa v české společnosti je natolik hluboká, že lze hovořit o jejich “nesmrtelnosti”.
Jaroslav Kubera
Hned na začátku roku opustil svět předseda senátu a dlouholetý pravicový politik Jaroslav Kubera. Náruživý kuřák a mediálně velmi známá osobnost byla členem KSČ během pražského jara a po sametové revoluci vstoupil do politiky v novém režimu. V roce 1992 se stal členem nově vznikající ODS.
Smrt Jaroslava Kubery je zahalena tajemstvím a politickým skandálem. Poté co jako předseda senátu oznámil, že hodlá navštívit Tchaj-wan, se zásadně zvýšil tlak na jeho osobu ze strany čínských diplomatů a Pražského hradu. Zemřel přesně týden po setkání s prezidentem na Pražském hradě a tři dny po setkání s čínským diplomatem na ambasádě, s kterým se viděl jen mezi čtyřma očima.
Oficiální příčina smrti je infarkt, ale manželka s dcerou jsou v tomto ohledu skeptičtí. Primářka nemocnice jim dodnes nepodala lékařskou zprávu. I to je prosím možné v demokratické zemi 21. století pod vedením Pražského hradu.
Dana Zátopková
Několika významnými řády ověnčená sportovkyně Dana Zátopková zemřela v požehnaném věku 92 let v březnu roku 2020. Olympijská vítězka v hodu oštěpem a manželka slavného běžce Emila Zátopka přežila svého manžela o dvacet let.
Zemřela ve spánku v Ústřední vojenské nemocnici. Významná sportovkyně své jediné olympijské zlato získala v roce 1952 ve finských Helsinkách. Na úspěch navázala až o osm let později v roce 1960 v Římě stříbrnou medailí. Na domácí půdě samozřejmě neměla konkurenci. Po aktivní kariéře se nadále věnovala trénování. Rozloučení s Danou Zátopkovou se v březnu odehrálo ve skromném počtu, a to hlavně kvůli pandemii koronaviru.
Miloš Jakeš
Smrt si vybrala i kontroverzní postavu našich dějin. Miloš Jakeš od roku 1987 do 1989 zastával funkci generálního tajemníka ÚV KSČ. Za svoje působení během minulého režimu se s ním dokonce na konci života měl odehrávat soud v souvislosti se smrtí několika lidí na hranicích. Jakeš byl agilním socialistou, jenž proslul např. svým komickým projevem na Červeném hrádku. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o nijak zvlášť inteligentního komunistu, bylo gesto tehdejší moci Jakeše postavit do nejmocnější pozice signálem zásadního úpadku.
Jiří Menzel
Oscarový režisér Jiří Menzel byl už několik měsíců v tichosti a ústraní. V roce 2017 podstoupil složitou a několikahodinovou operaci, která jeho fyzické schopnosti zásadně omezila. Významná osobnost československé nové vlny, ale následně také celé naší kinematografie tak odešla ve svých 82 letech. Zdravotní problémy prohloubila také nákaza koronavirem, která je uvedena jako hlavní příčina smrti.
Jiří Menzel získal Oscara za úspěšnou adaptaci knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. S významným českým spisovatelem se spojil hned několikrát. Vytvořil tak hned několik legendárních a kultovních českých filmů jako Postřižiny, Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek, Rozmarné léto, Na samotě u lesa či Vesničko má středisková.
Kamila Moučková
Jedna z nejvýznamnějších osobností československé publicistiky byla bezesporu Kamila Moučková. První moderátorka televizních zpráv v Československu, ale také v Evropě byla sice v minulosti členkou KSČ stejně jako její otec, vysoce postavený komunistický funkcionář.
Ona sama se však kromě jiného proslavila nebojácností během invaze v roce 1968, kdy se účastnila odbojového televizního vysílání. Zároveň byla první, kdo o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 referoval veřejnosti. Ze studia byla odvedena až sovětskými vojáky.
V roce 2013 dostala státní vyznamenání za zásluhy. Za vynikající práci jí dal v roce 1968 vyznamenání také prezident Ludvík Svoboda. Toto ocenění však na protest v roce 1989 vrátila. Kamila Moučková zemřela ve svých 92 letech.
KAM DÁL: Nepovedená operace Velký metař. Únos Rudolfa Slánského na západ řídil generál Moravec