Naegleria fowleri způsobuje tzv. primární amébovou meningoencefalitidu. Průběh této choroby zní opravdu děsivě. Šílená bolest hlavy, mdloby, zvracení, propadnutí do kómatu, zcela zničená mozková tkáň a nakonec nekompromisní smrt. Ne, nejedná se o strašidelný román ani filmový thriller. Takový zabijácký prvok opravdu existuje, a dokonce se poprvé objevil v Ústí nad Labem.
Jenom nosem
Pravé jméno tohoto lidského nepřítele je Naegleria fowleri – améba. Je nutné podotknout, že se s lidmi potká opravdu jen výjimečně. Byť se v roce 2020 dostal tento prvok do městských vodovodů a kanalizací v americkém Texasu, paradoxně nejvíce paseky prováděl v šedesátých letech na našem území.
Konkrétně se tragické setkání člověka a améby odehrálo v Ústí nad Labem. A co vlastně tato nebezpečná potvora způsobuje? Nemoc zvaná amébová meningoencefalitida se přenáší převážně nosní dutinou, odkud cestuje do mozku, kde se odehrává nekompromisní likvidace všeho, co mu přijde do cesty.
K takové nákaze je nutné prudce ponořit hlavu do vody, kde tento prvok působí. Není tak překvapivé, že největší pravděpodobnost nákazy může proběhnout v bazénu. A to se také stalo.
Evropský unikát z Ústí
Bazén ve Vrbenských lázních, který se nachází v Ústí nad Labem, má s tímto nepřítelem lidského mozku velmi vážnou zkušenost. V letech 1963 až 1965 se zde totiž nakazilo a také zemřelo až šestnáct osob. Výsledky shrnul výzkumný vědecký tým až v roce 1980. Smutným faktem na celé události je skutečnost, že se jednalo převážně o malé děti. Nejmladší oběti bylo osm let.
Původ této zvláštní, ale také nekompromisní nemoci vědci odhalili až v roce 1967. Smrtelné améby se množily ve spáře kachlíků, a když se zvedla hladina vody v bazénu, dostaly se velmi rychle do vody, odkud už měly snadnou cestu skrze nos do mozku lidských obětí.
I když se v ústeckém bazénu měnila voda, k valnému efektu to nevedlo, protože se tím situace vyřešila jen na maximálně dva týdny. To, kde se zdroj nachází, se zjistilo až v roce 1978. Smrtelné případy z Ústí nad Labem jsou doposud největším zaznamenaným epicentrem řádění tohoto nebezpečného prvoka. Jedná se však o zcela ojedinělou chorobu a po celém světě je známo jen něco přes 300 případů.
Právě československý vědecký výzkum pomohl lékařskou obec a epidemiologii seznámit s tímto nebezpečným lidským nepřítelem.
Zdroj: redakce, cnn.iprima.cz, blesk.cz, denik.cz
KAM DÁL: Chronický zánět v těle může způsobit vznik rakoviny, artritidy i dalších nemocí. Pomůže vám s ním olivový olej.