Kvůli tristní situaci už reagovalo kambodžské ministerstvo životního prostředí, které apelovalo na turisty, aby rostliny nechali na pokoji. Na sociálních sítích se množily snímky a videa, kde lidé ve velkém tyto rostliny trhali, jen aby si pořídili vtipnou fotku na Instagram.
Džbánovka svůj penisu podobný zvon používá k lapání kořisti. Má se za to, že oblíbeným druhem potravy jsou hlavně mravenci. Hmyz sklouzne z kluzkého okraje do jamky s kyselinou, která postupně rozpouští svůj obsah do výživné polévky.
Čtvrtině druhů hrozí vyhynutí
Ačkoli je těžké považovat vražedné rostliny za zranitelné, nedávný výzkum varoval, že až čtvrtině masožravých druhů rostlin může hrozit vyhynutí. Není to přímo tak, že by rostliny vyhynuly kvůli trhání. Problém je v tom, že se vyskytují jen na několika místech a na ty se teď soustředí davy turistů, čímž dochází k narušení celého biotopu. Odborně se tomu říká antropogenní degradace území a v podstatě jde o to, že prostředí rostlinám lidé zničí svou přítomností a ty pak už v lokalitě nerostou.
Masožravé rostliny jsou v tomto první na ráně. Už sama masožravost rostlin je vlastně adaptační mechanismus na nedostatek potravy. Běžně se rostliny živými tvory neživí, dohnaly je k tomu okolnosti. Pokud se tedy změní okolní podmínky a živočichové zmizí, masožravky doslova zemřou hladem. Právě k tomu směřuje jednoznačná žádost ministerských úředníků – ruce pryč od masožravek, vůbec k nim nechoďte!
Zdroj: livescience.com
KAM DÁL: Tyto druhy rostlin by neměly chybět ve vaší ložnici, pomohou se zdravým spánkem.