Ke svatbě patří i společné jmění manželů. To zahrnuje majetek, ale i dluhy manželů. Abyste ale věděli, co do toho spadá opravdu, je důležité vědět, v jakém režimu se nacházíte. Málo se to ví, ale režimy společného jmění manželů máme tři a každý z nich znamená něco trochu jiného.
Zákonný režim
To je ten, který vzniká automaticky. Jste zamilovaní, řeknete si před příslušným orgánem ano, oslavíte to s přáteli – bum – a máte společný majetek. Za předpokladu, že jste si nesjednali něco jiného, a mimo věcí, které do toho dle zákona nespadají. Jsou jimi například věci osobní potřeby – kartáček, hygiena, oblečení, věci nabyté darem (ano, i nemovitosti) nebo odkazem, bolestné, náhrada škody určená jednomu z manželů apod.
Smluvený režim
Předmanželská smlouva, znáte? Strašák všech, kteří mají pocit, že to něco vypovídá o lásce druhého partnera. Ve skutečnosti je to velmi dobrý způsob, jak ochránit svůj majetek před budoucími možnými spory. Často se lidé během rozvodu domlouvají jen obtížně a rozpad vztahu je doprovázený bouřlivými emocemi – tím spíše, pokud odejít chce jen jeden z nich.
Smluvený režim lze založit nejen před vznikem manželství, ale také kdykoliv v jeho průběhu. Pokud uzavřete smlouvu ještě před manželstvím, nabývá účinnosti až uzavřením manželství – případně datem, které ve smlouvě určíte. Musí být uzavřena formou veřejné listiny (zajděte za notářem, bude vědět).
Režim založený rozhodnutím soudu
Jsou situace, kdy do svobodného rozhodování o majetku vstoupí soud. Důvody pro jeho zásah jsou jasně dané. Patří k nim například marnotratnost jednoho z manželů, nepřiměřená rizika, která jeden z manželů opakovaně podstupuje, podnikání manžela či manželky apod.
Kdy společné jmění manželů zanikne?
Soudním výrokem o propadnutí majetku v trestním řízení, dohodou manželů, rozhodnutím soudu, prohlášením konkurzu.
Zdroj: redakce, nkcr.cz, občanský zákoník
KAM DÁL: Manžel mě podvedl, když jsem ležela vedle něj, říká Bára. Byla to jejich svatební noc.