Konec června provází nečekaně proměnlivé počasí. Velká horka střídají silné bouře, kterým předcházejí strašidelně vypadající mračna na obloze. „Tento pěkný shelf cloud se dne 24. 6. vyskytl v jižních Čechách, kde jej mistrně vyfotografoval Lukáš Gallo z týmu lovců bouří @Czechstormsky.eu...“ uvedla na svém facebooku společnost Meteopress, když prezentovala krásné, i když poměrně hrozivé fotografie nebe, z něhož se po chvíli spustila pořádná bouřka. Takových obrázků se nyní objevují na sociálních sítích tisíce, lidé z různých koutů Česka postují, co se děje nad jejich bydlištěm, a s hrůzou očekávají, co po mračném festivalu přijde.
Bývají to tak zvané supercely, CG blesky nebo třeba irizace či mammaty. To vše jsou odborné názvy pro přírodní úkazy, kterých v posledních letech vlivem extrémního počasí na obloze přibývá. Lidé si je často fotografují či natáčejí a z lovu co nejleších záběrů se stal oblíbený koníček pro tak zvané lovce bouřek. Na facebooku vznikají skupiny, které mají i desítky tisíc členů, a právě sem lidé postují své nejlepší úlovky a navzájem si je komentují. Velký úspěch v těchto dnech sklidila fotografie jaderné elektrárny Temelín, kterou osvítil CG blesk. Fotografii, jejímž autorem je Joe Walker, si můžete prohlédnout zde.
Objevují se tam ovšem i momenty, které následují po nebeském bouřkovém reji. Většinou jde o videa stromů, lámajících se v krutém vichru, střechy, které jako kouzlem opouštějí domy a mizí v dáli, nebo zahlcené kanalizace z prudkých lijáků, kdy vodu nestíhají kanály odvést okamžitě pryč. Často jsou to také zničená pole, která se proměnila v jezera, pobité ovocné stromy, rozpadlé skleníky i vysklená auta. To vše zdevastované kroupami, jejichž velikost často dosahuje rozměrů větších než golfový míček. Takové obrázky nahánějí hrůzu především těm, kteří již řádění živlů v minulosti zažili na vlastní kůži a vědí, co je to mít strach nejen o majetek, ale i o své bezpečí. Třeba jako obyvatelé Lanžhota, které letos 13. června zasáhlo lokální tornádo. Jeho řádění už je vyděsilo před rokem, kdy jen kousek od nich pustošilo a zabíjelo. Nyní dorazilo bez varování i k nim.
„Přihnalo se to náhle a podívejte na tu spoušť,“ bědoval v Událostech na České televizi občan Českých Velenic, kde bouře poničila vzácnou stromovou alej a také několik střech. V Moravském Berouně zas krupobití zdevastovalo úrodu na polích, mnoho aut i střech. A v tu samou dobu řádil tak velký liják ve stakilometry vzdáleném Terezíně, že poškodill další část již tak rozpadlé arkády místních Žižkových kasáren.
Jak bude v první prázdninové dny?
Výkyvy počasí u nás rozhodně nekončí. Podle předpovědi meteorologů si užijeme bouřky po celém Česku. Někde mohou být hodně intenzivní a držet se na jedné lokalitě déle, než bývá obvyklé. Právě na takových místech, například v Novohradských horách nebo na Šumavě, se kvůli tomu předpokládají lokální rozvodnění řek a potoků, které mohou dosahovat až třetího stupně. V pátek se mohou teploty v ČR lišit až o 15 stupňů. Zatímco na západě bude přes den pouze 20 stupňů, na východě země budou dosahovat až 35 stupňů a z horka mohou opět vznikat velké bouřky. O víkendu by se mělo bouřkové pásmo z Česka na pár dní poroučet směrem do severní Evropy a my bychom si mohli užít konečně pár slunečných dní bez hromů, blesků a lijáků.
Zdroje: meteopress.cz, Události ČT, facebook.com
KAM DÁL: Spáleniny od sluníčka: Jak si rychle a levně ulevit?