Bílý muž, jenž přeplul velikou louži, aby na Divokém západě našel svou novou vlast a vykonal hrdinské činy, které mu vynesly nesmrtelnou slávu. Určitě poznáváte Old Shatterhanda. Hrdinného chlápka, který po boku rudého bratra Vinnetoua brázdí Chorvatsko, aby společně zatnuli tipec všem lumpům. Paráda! Mnozí z nás se i dnes s nostalgií podívají.
Je to trochu naopak
Jenže těch chybiček, těch chybiček, které si štáb neodpustil. No, co si budeme povídat, když si vezmeme jen film Vinnetou, najdeme jich opravdu hodně.
Třeba když Old Shatterhand bojuje o svůj život a pluje na rozbité kánoi. Za ním se vydává apačský náčelník Inču-čuna, aby si, pokud možno, pověsil skalp bílého borečka za opasek. Asi by ho s malým žlutým pádlem nemohl dohnat – tak mu v dalším záběru pro jistotu dali červené a velké. A když jsme u rodiny Vinnetoua (Inču-čuna je totiž jeho otec), tak sestra Nšo-či má rozpuštěné vlasy kratší, než když jsou zapletené do copů. Co si budeme povídat, mělo by to být naopak.
Něco tu nesedí
Ale co, kola kolony zásob se točí dál, v táboře už na ně netrpělivě čekají. Jenomže co to tu je? Indiánský útok! Kiowové, kterým čelí Old Shatterhand se Samem Hawkinsem, jsou pěkně nabroušení. Dokonce natolik, že šíp, který vystřelí a který se zasekne do jednoho z vozů, každou chvíli mění polohu.
A ještě jednou z této přestřelky – vůz, ve kterém jede Old Shatterhand a vozka, je zapálen. Oba skočí na koně a peláší pryč. Není se čemu divit, že vozkovi spadne klobouk z hlavy. Nicméně v následující scéně už ho má zase na hlavě a upaluje po boku hrdiny.
Roswell, město zázraků
Pamatujete si na scénu, kdy chtějí ti dobří vyhnat padouchy z Roswellu? Železničáři padnou na koleje a pálí na Santera a jeho kumpány. Na začátku přestřelky je v záběru muž, evidentně mrtvý. Jaké je to překvapení, když zvedne hlavu, aby se rozhlédl, co se kolem něj děje. Je to patrné na pohybu jeho klobouku.
Když za nějakou chvíli „ti dobří“ vymyslí, jak lumpy dostat ze saloonu, je z toho hodně slávy. Inu, přeskládají koleje a pustí na ně lokomotivu. Nechme stranou, že jen chvíli předtím nechtěl Old Shatterhand zahájit na saloon palbu, „protože je tam žena“, a teď na ni klidně pustí vlak. Neřešme ani to, že i když všichni z jedoucí lokomotivy seskočí, ta za chvíli ještě zahouká.
Zajímavý je na tom totiž Santer. Ten spolu s dalšími zloduchy vykope štolu, aby z budovy uprchl. Když zdrhá, drží pušku. Za chvíli ho napadne indián a vrchní zločinec zbraň pustí. Ovšem za moment naskakuje na koně znovu s puškou v ruce. A jen tak mimochodem, fakt vám přijde v pohodě, že železničáři za noc stihli přeložit koleje a Santer vykopat tunel do vedlejšího domu? Ano? Tak jo.
Nějaké jiná vlajka... nebo co?
Pokračovat bychom mohli ještě dlouho. Třeba tím, že všechny díly s Vinnetouem v nějaké fázi filmu obsahují záběr na americkou vlajku. Ta má 48 hvězd. Jenomže tato varianta se používala až v letech 1912–1959 (po přistoupení Nového Mexika a Arizony). V období kolonizace USA a výstavby železnice symbolizoval modré pole zcela odlišný počet hvězd, stejně jako jejich tvarové uspořádání (povětšinou kruhové).
Na druhou stranu, co už. Nikdo není dokonalý, že? I to, že Nšo-či nad hlavou projede auto, když u vody klábosí s Old Shatterhandem, asi můžeme tvůrcům odpustit. Vždyť je to ve finále vlastně úplně jedno.
Zdroje: redakce, csfd.cz, kfilmu.net
KAM DÁL: Zpěvák Michal Cerman o zákulisí StarDance: Kapela nezkouší, tanec vlastně nerozhoduje.