Kosatky se zlobí, zaútočily na loď. Pobřežní stráž bojovala o životy posádky

Není pochyb o tom, že se kosatky zdokonalují, jejich techniky jsou stále propracovanější
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Dvě mladé kosatky poškodily kormidlo lodi poblíž vesnice Guilvinec v regionu Bretaň na severozápadě Francie. Podobné incidenty se přitom podél pobřeží Atlantiku a Středozemního moře v Evropě a severní Africe množí. Za posledních několik let jich bylo zaznamenáno několik stovek. „Není to náhoda, už to vypadá na cílenou agresi,“ vysvětlil Čtidoma.cz zoolog Pavel Moravčík.

Zabijácké kosatky jsou stále častějším jevem. U Gibraltarského průlivu například nedávno řádila kosatka jménem Gladis. Poté, co ji málem zabila loď, se rozhodla pomstít, útočila na menší plavidla a učila to i členy své skupiny. 

„Odborníci se domnívali, že Gladis je unikát. Prožila trauma a z toho důvodu se rozhodla k odvetě. To, že učila útočit i další velryby, je svým způsobem úžasné. Méně už to, že se jim povedlo několik plavidel potopit. Z čistě vědeckého hlediska ale máme studijní materiál, který do té doby neměl obdoby. Alespoň ne v takovém měřítku. Když si vzpomenu na květen loňského roku, tak na jachtu Bavaria 46 kosatky útočily více než hodinu. Cíleně a promyšleně ji chtěly potopit,“ řekl Čtidoma.cz zoolog Pavel Moravčík.

O potravu jim už nejde

Incident jihovýchodně od Brestu se však odehrál zhruba 1 300 kilometrů od Gibraltaru a podle svědků šlo o dvě mladé kosatky. Gladis je v tom tedy tentokrát podle všeho nevinně. Dva lidé na palubě ztratili po útoku velryb nad dvanáctimetrovou lodí kontrolu, přišli totiž o kormidlo. Kosatky přesně věděly, na jaké místo se zaměřit, aby loď znehybnily. Kormidlo totiž dokáží zlomit s nelítostnou účinností. Pár okamžitě zalarmoval místní pobřežní stráž, která plachetnici odtáhla zpět do přístavu v Guilvinci. Nešlo ale o jednoduchý manévr, protože velryby se nehodlaly jen tak snadno vzdát. Nakonec ale profesionálové vše bezpečně zvládli.

„Nejprve se pracovalo s domněnkou, že se kosatky přibližují k rybářským lodím, protože tučňáci zachycení na vlascích jsou pro ně jednoduchá kořist. Některé ryby se mohly odvážit blíž ze zvědavosti. Což je jistě v mnoha případech pravda. V posledních letech jde však o útoky, které jsou vedeny s cílem útočit, ne sebrat kořist nebo se ‚podívat na návštěvníky‘. Je to opravdu velmi zvláštní, agresivní chování,“ řekl Čtidoma.cz zoolog Pavel Moravčík.

Dokáží kosatky nenávidět?

Útok ve Francii je jedním z téměř 700 fyzických interakcí mezi kosatkou a lodí zaznamenaných od července 2020 podél pobřeží Atlantiku a Středozemního moře v Evropě a severní Africe. Zhruba polovina z nich způsobila mírné až vážné poškození člunů, jak vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnil časopis Ingeniería Civil. 

Výzkum a pozorování spojily tyto interakce s populací asi 35 kosatek iberských. Předpokládá se, že celkem 16 zvířat z této populace – čtyři dospělí a dvanáct mláďat – pravidelně komunikuje s loděmi a následně je napadá. Jejich motivace ale zůstává nejasná. „Je možné předpokládat, že se u nich vyvinula jakási nenávist, která je předávána z rodičů na potomky. Zatím není možné cokoli s jistotou říct, dle mého názoru je to ale fascinující,“ dodal pro Čtidoma.cz Moravčík.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Počet lidí na planetě klesne, ale Afrika začíná být malá. Přijde populační boom a migrace.