Mechaničtí vlci jsou zhruba 80 centimetrů vysocí a 120 centimetrů dlouzí, v poli jsou však postavení na vysoké konstrukci a pro medvěda tak budí zdání důstojného soupeře. Robot pokrytý umělou kožešinou cení zuby a oči mu svítí rudě.
Při spuštění senzorů otáčí hlavou ze strany na stranu a vyluzuje strašlivé skřeky, které jsou slyšet až na kilometr daleko. Výrobce k němu dodává až 60 předtočených zvukových stop včetně štěkání psa, hlasu lovce nebo střelby. Medvědi si tak na zvuky nezvyknou.
Šelmy útočí ve velkém
Zdá se, že v září a říjnu instalovaní vlci medvědy opravdu odrazují, domnívají se místní úřady. Od té doby, co zaujali pozice na okraji města, obyvatelé Takikawy žádné medvědy nezpozorovali. Medvěd hnědý byl donedávna v Takikawě spatřen jen zřídkakdy. Lidé je vídali jen jednou za několik let, letos však podle místního úředníka Hirokiho Kondy lidé medvěda zpozorovali ve městě desetkrát.
Napříč Japonskem se letos lidé s medvědy setkali nejčastěji za posledních pět let; od dubna více než 13 600krát. Útoky šelem si už vyžádaly několik mrtvých a zraněných a v několika případech musela být zvířata utracena.
Mají málo žaludů
Důvodů, proč se japonští medvědi při hledání potravy před uložením k zimnímu spánku vydávají častěji do měst, je hned několik, uvádí New York Times. Patří mezi ně i nedostatek žaludů či zmenšující se populace vesnic, které dříve pro více urbanizované oblasti tvořily přirozenou bariéru.
Napříč Japonskem je nyní instalováno okolo 70 mechanických vlků. Opravdoví vlci nebyli v japonské divočině spatřeni už déle než století.
KAM DÁL: Žijí s námi a máme je rádi, často jako členy rodiny. Také zvířata mají právo na důstojné poslední rozloučení.