Pochází z Ostravy, kde se v 90. letech nachomýtl k nově vznikající kapele Kryštof s tehdy neznámým Richardem Krajčem v čele. Biser hrál na kytaru, ale nakonec kapelu opustil a dohodil jim svého mladšího bratra Nikolaje, který tam dodnes hraje. Dnes úspěšný režisér nelituje, že neskončil jako hudebník, a přiznává, že by ho nebavil náročný životní styl. Volání filmu a televize bylo silnější.
Seriál Vyprávěj byl pro Bisera Arichteva průlomem
Po absolvované obchodní akademii nastoupil na filmovou SVOŠ a absolvoval přípravný ročník FAMU. Jeho prvním seriálem bylo dnes už zapomenuté dílo Horákovi. Opravdový průlom však přišel o tři roky později, kdy se na obrazovky dostal seriál Vyprávěj. Do té doby tady nic podobného nebylo. Seriál Vyprávěj získal ohromnou popularitu a cenu TýTý i ocenění na festivalu v Monte Carlu.
Dílo mu přineslo štěstí také v soukromém životě – při natáčení poznal svou budoucí manželku Veroniku Novou, dnes Arichtevu, se kterou se brali před desíti lety a tvoří velmi hezký pár. Roku 2014 zabodoval s dobovým výpravným seriálem ČT První republika, který měl také vysokou sledovanost. Do historických vod zabloudil i o tři roky později s Četníky z Luhačovic (volné pokračování Četnických humoresek). Třetí trefou do černého – opět v dresu ČT – byl seriál Kukačky o vyměněných dětech.
Báru z Labutě objevil v Kukačkách, Irenu zas v Guruovi
Tam si zkusil spolupráci s Martou Dancingerovou, představitelkou Báry ze Zlaté labutě. Kukačky, které mají na databázi ČSFD stále úctyhodných 81 %, potvrdily postavení režiséra Arichteva v české televizní špičce. Po Kukačkách ho zlákala nabídka TV Nova na minisérii Guru inspirovanou případem Guru Járy, který zneužíval ženy.
A právě tady objevil Kristýnu Ryšku, která v Guruovi hrála důležitou a zápornou roli: její první v životě. Právě při práci na tomto seriálu oslovil Arichtev herečku na skvěle napsaný part manipulátorky Ireny Maškové ve Zlaté labuti. Ta kývla, i když ještě nečetla scénář.
Na seriálové úspěchy se režisérovi zatím nepodařilo navázat přesvědčivě na poli filmovém. Začínal jako pomocný režisér pohádky Císař a tambor, potom byl „k ruce“ Milanu Cieslarovi u filmů Pramen života, Duše jako kaviár či Krev zmizelého, také například u Tobruku. Sám natočil v roce 2020 TV film Anatomie zrady o Emanuelu Moravcovi.
Biser Atanasov Arichtev za své rodné jazyky považuje bulharštinu i češtinu. Kromě nich ovládá také polštinu, ruštinu a slovenštinu. Z předchozího vztahu má syna Teodosia, ze současného s manželkou Veronikou syna Luku.
Zdroje: ČSFD, wikipedia, TV Nova, Česká televize
KAM DÁL: Vladimír Pikora: Stanjura není dobrý ministr financí.