Už přes deset let v Mělníku dobře funguje systém čtyř schránek důvěry. Ovšem na policii se hlásí i nálezci různých věcí osobně.
Většinou se jedná hlavně o různé doklady, písemnosti, platební karty, svazky klíčů a výjimkou nejsou ani jízdní kola a další předměty. Městská policie se rozhodla provozovat schránky důvěry proto, aby usnadnila práci nejen policistům, ale i nálezcům. "Schránky vybíráme jednou týdně, a protože schránky jsou hojně využívané, rozhodli jsme se instalovat další schránku na sídliště Sportovní," vysvětlil ředitel městské policie Ladislav Hošmánek.
- Při odevzdání například peněženky na policii se vždy musí sepsat papír. A pokud se sepíše a najde se původní majitel, nálezci patří deset procent z hodnoty nálezu.
- Při odevzdání předmětů do schránky je příjemné, že se celá operace odehraje během chvíle. Nálezce není zdržován na policii, jenže z nálezu pak pochopitelně nemůže dostat nic.
Kde je v Mělníku najdete?
Ve městě byly instalovány tři schránky: jedna na budově radnice na náměstí Míru, druhá na budově obchodního domu na náměstí Karla IV. a třetí na Pšovce na budově pošty.
Co se ve schránkách najde?
Ve schránkách důvěry strážníci nejčastěji nalézají náměty, připomínky či dotazy k nejrůznějším problémům ve městě, což funguje jako dobrý způsob reflexe. Nejčastěji nachází strážníci občanky, řidičské průkazy, ale i cestovní pasy. Kapitolou samy pro sebe jsou peněženky a kreditní karty. Některým nálezcům se nechce vracet peněženku bez peněz jen s doklady, nebo i když jsou v peněžence peníze, mají nálezci strach, že budou obviněni z toho, že si nějaké peníze nechali. Velmi častým nálezem jsou i klíče, a to jak od auta, tak od domu.
Nachází se i průkazky zdravotních pojišťoven, časové síťové jízdenky, osvědčení o technickém průkazu auta a spousta dalších dokladů a korespondence. Kuriozitou je třeba nalezený rodný list, zbrojní průkaz, razítko firmy nebo registrační značky automobilu. (Poněkud komplikovanější situace je s většími předměty, které se do schránky nevejdou. Nejčastěji jde o kola, batohy, kabelky a pytle s neoznačenou hotovostí.)
Co se děje s předměty pak?
"Každý nález se řeší individuálně, přesto jsou i některé standardní věci, které se dějí se všemi nálezy z našich schránek důvěry," vysvětlil Ladislav Hošmánek. Pokud jde o osobní doklady, ty je nutné ze zákona neprodleně postoupit příslušným orgánům. Pro člověka je ale výhodou, že je o nálezu informován a zabrání se tak zneužití dokladů.