Zbrojní dohoda mezi Severní Koreou a Ruskem vhání Kreml do větší závislosti na nepředvídatelném Kimovi

Kim Čong-un a Vladimir Putin. Spojenec Ruska pomáhá v agresivní válce proti Ukrajině
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   komentář

Rusko vyslalo zprávu, že „velké Rusko“ nestačí vyrábět samo dělostřeleckou munici. A Putin se obrátil na své přátele ze Severní Koreje, aby mu v tom pomohli. Zadarmo to pochopitelně nebude, nepředvídatelný Kim Čong-un bude jistě za to žádat zejména potravinovou pomoc a zbrojní systémy. 

KOMENTÁŘ: Ruským okupantům v jejich imperiální válce proti Ukrajině dochází dělostřelecká munice. A pomoci má už i věrný přítel severokorejský diktátor Kim Čong-un. 

Ten asi nepřekvapivě svolil, protože pro něho je to příležitost, jak se alespoň na chvíli dostat z mezinárodní izolace a předvést Rusku i směrem dovnitř jím vedené dlouhodobě strádající země, že je rozhodným vůdcem, jenž dokáže v pravý čas správně jednat ve prospěch lidu.

Nepředvídatelný Kim

Severní Korea hladoví – a zároveň chce strašit zbraněmi. Téměř jistě bude požadovat vydatnou potravinovou a technologickou pomoc, aby mohl být dále naplňován „odstrašující potenciál“, který sice není objektivně největší, ale může v geopolitickém ohledu znamenat nepředvídatelné riziko.

Pro obě strany může být hlubší partnerství výhodné, zejména při dlouhodobější ruské potřebě munice, které má Severní Korea dost a kterou má ve skladech od roku 1953, od kterého už naštěstí  nebyla v žádném konfliktu. Putin ovšem může upadnout do větší závislosti na Kimovi, jehož jednání je nevyzpytatelné a často protichůdné. Ruský samovládce se tak může stát vydíratelným a za další pomoc si už Kim může diktovat své podmínky – větší finanční injekce či transfer určitých výlučných technologií.

Rusko jako země omezených možností

Co však „Putinův prosík“ znamená pro Kreml navenek? Skutečnost, že Rusko není zemí neomezených možností, s nekonečnými rezervami, jak je do omrzení zmiňováno ze všech možných úhlů neutuchající propagandistickou mašinérií.  A že „ruský medvěd“ potřebuje čas od času také pomoc věrných přátel, kterých není reálně mnoho (zejména Severní Korea, Írán, Čína), ale vždy pomohou v největší nouzi.

Severní Korea a Rusko se sice znovu vzájemně utvrdili ve své „svaté válce“ proti úpadkovému Západu, kde sice ruští vrcholní političtí činitelé vlastní nemovitosti a posílají své děti na studia na prestižních univerzitách, nicméně ve vztahu na trase Rusko – Severní Korea zde budou hrát ústřední roli zejména pragmatické důvody. A každá strana bude chtít pochopitelně na této i jiných budoucích dohodách vydělat. Putin však musí být na druhé straně obezřetný, kam až chce ve vztahu se Severní Koreou zajít, protože s jídlem roste chuť a Kim by jistě rád získal ještě vydatnější pomoc, nejen potravinovou, na kterou by normálně nedosáhl.


KAM DÁL: Uprchla z KLDR a popisuje tamní hrůzy: Říkali, že Kim je Bůh a čte myšlenky, jsem na seznamu jeho vrahů.