Místopředseda vlády Ivan Bartoš v loňském roce na svém facebookovém účtu vypočetl, že jedna hodina zasedání Sněmovny stojí daňového poplatníka více než 700 000 korun. První pokus o vyslovení nedůvěry vládě v září 2022 trval 23 hodin. Stál tedy málo přes šestnáct milionů. Výsledek – pouhých 81 hlasů pro vyslovení nedůvěry (potřeba je minimálně 101). Druhý pokus v letošním lednu trval 25 hodin (17,5 milionu) s výsledkem – očekávaně – 81 hlasů pro vyslovení nedůvěry. A jaké představení nás tentokrát za naše peníze čekalo?
Jako první se představili sólisté
Úvodního partu se ujal Andrej Babiš. Svou roli hrál jednu hodinu čtyřicet minut (1 162 000 korun). Zcela očekávatelně se především věnoval popisu neschopnosti současné vlády. Neopomněl však popsat i to, jak vzpomíná na své vládnutí: „Já jsem spíš vždycky víc jednal, než mluvil. Rozhodoval, dával úkoly. Vždy mě zajímala čísla, fakta. Vyžadoval jsem osobní odpovědnost a konkrétní výsledky. Když byl projekt nebo problém, tak jsem ho řešil, na věci dohlížel a řídil, a je jedno, jestli šlo o Národní investiční plán, Státní operu, obchvat Přerova, teplické nádraží nebo národní boj proti rakovině, reformu psychiatrické péče, evakuaci našich lidí z Afghánistánu, pomoc postiženým obcím po tornádu, dohled nad sportem, digitalizaci státní správy, protidrogovou problematiku nebo peníze pro investice jednotlivých rezortů, když v rozpočtu ty peníze nebyly.“ Pro nás všechny, co jsme jeho vládu zažili, nic překvapivého.
Jako další vystoupil premiér Petr Fiala a představil sedmdesát bodů, co vláda udělala, tedy spíše co si on myslí, že udělala. Neopomněl ani shrnout práci své vlády: „…ať už si o nás myslíte cokoliv, tak nemůžete popřít, že v těch kritických chvílích jsme dělali všechno, co bylo třeba. A zajistili jsme i věci, které údajně zajistit tu chvíli nešlo – dostatek plynu, pomoc s účty za energie, klidnou reakci na uprchlickou vlnu, funkční konsenzus v Evropské unii. Tak bych mohl pokračovat. Sedmdesát bodů toho, co se nám podařilo už teď, jsem vám tady představil.“ Jedna hodina, deset minut – 812 000 korun z našich daní.
Pozadu nezůstali ani herci větších rolí
Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj se s námi upřímně podělil o své pocity z práce Poslanecké sněmovny a neopomněl přidat své hodnocení dvou lídrů opozice: „…dvouleté působení zde ve Sněmovně, až na drobné výjimky, například v podobě novely stavebního zákona nebo ve věcech, které jsou ze své povahy apolitické, což je digitalizace, nemělo s prací, konstruktivitou ani skutečným zájmem o občany nic moc společného. Těžko se dá pak věřit, že tato mimořádná schůze je něčím jiným než další snahou o mediální zviditelnění se za peníze lidí. Předsedové obou opozičních stran jsou koneckonců i soudem odsouzení lháři a opakovaně se za své výroky i zde na poli Poslanecké sněmovny pak musí omlouvat.“
Další z místopředsedů vlády a ministr vnitra Vít Rakušan byl vlastně oním důvodem pro svolání této schůze. Popřel, že by on byl bezpečnostním rizikem a odhalil bezpečnostní obavy ministra vnitra: „… Dovolte mi prosím říci, co já vnímám jako bezpečnostní riziko pro naši zemi, a dlouhodobě jsem to jako bezpečnostní riziko vnímal. Třeba to, když vládu České republiky vede, nebo vedl, člověk, který čelil v té době trestnímu stíhání za podvod. Bezpečnostním rizikem, a to systémovým, je podrývání důvěry v naše demokratické instituce, když vrcholný politik Andrej Babiš mnohokrát napadá práci soudů, státního zastupitelství, policie. Bezostyšně se opírá do práce toho, co tvoří základ našeho demokratického státu.“ Za oba dva 85 minut, z našich peněženek přibližně 950 000 korun.
Tomio Okamura se stále nerozhodl, zda chce být komikem, nebo tragédem
Předseda hnutí SPD přednesl svůj tradiční part, u kterého je především potřeba vzdát hold všem stenografům Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Vedle kadence svého projevu však také odhalil svou zřejmou neznalost dějin. Jeho příměr současné vlády s tou protektorátní nemůže uspět: „Nejtěžší ranou pro českou ekonomiku je tato Fialova vládní pětikoalice. Shoda v tom panuje u drtivé části českých občanů a dnes už i u většiny českých firem. Tato vláda skutečně snese jen srovnání s protektorátní vládou, s protektorátní vládou řízenou Bruselem. Pardon, Berlínem. On ten diktát od Bruselu už se tomu začíná hodně podobat. Vše, co se tu rozhoduje, je ve prospěch Američanů a Bruselu.“ 35 minut, lehce přes 360 000 korun.
Nečekaná hvězda programu – ministr Síkela
V úterý po deváté hodině večerní vystoupil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Kdo si na večerní část představení počkal, musel být příjemně překvapen. Během svých 30 minut (350 000 korun) se ministr Síkela nejprve svěřil, že si neví rady s poslankyní Schillerovou, a tak se radí s umělou inteligencí: „Nebudu vám tady číst celou odpověď, ale pouze závěrečné shrnutí, které mi umělá inteligence poskytla, a to je následující: Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je náročné udržet současnou fiskální politiku bez rizika vážných ekonomických a sociálních důsledků, jako jsou nekontrolovatelné zadlužení a vysoká inflace. Pro stabilizaci ekonomiky bude nezbytná komplexní revize fiskální politiky. Nepřipomíná vám to něco? Třeba přesně vývoj naší ekonomiky po vašem vládnutí. Ano, i umělá inteligence vydedukuje, že jste nám tady po sobě nechala ekonomiku na nejlepší cestě k vysoké inflaci a nekontrolovatelnému zadlužení a záplavu fotek, které jste si nechala zaplatit od daňových poplatníků.“
Ministr Síkela nám také prozradil, jak je to vlastně se zdražováním: „…Váš šéf už přes rok křičí na všech rozích, že vláda vše zdražila a nestará se o naše lidi. Realitou ale je, že jestli někdo něco zdražil, byl to právě on. A to pořádně. Jmění Andreje Babiše se za vaší kouřovou clonou v loňském roce zvýšilo o neuvěřitelných 62 miliard korun. 62 miliard za rok vydělal v době krize a poklesu reálných mezd. Vydělal to politik, který nejvíc a nejhlasitěji křičí, že naše vláda zdražila. Přitom on zdražil všechno. Od svých od párků přes hnojiva až po mléko…“
Závěrečný účet a epilog
Tentokrát pokus o vyslovení nedůvěře vládě trval 31 hodin. V celém představení autor článku napočítal více než sto třicet vystoupení herců větších a malých rolí. Daňového poplatníka to stálo 21 milionů korun. A výsledek 85 poslanců pro vyslovení nedůvěry. Měli jsme to zapotřebí?
Zdroje: facebook Ivana Bartoše, psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/079schuz/index.htm
KAM DÁL: Premiér Fiala plácá nesmysly. Ekonom ukázal na triky