Nizozemskou matku českého holdingu nechal v roce 2015 založit Strnadův otec Jaroslav, tehdy ještě pod původním názvem české skupiny Excalibur Group. V roce 2016 ji přejmenoval na Czechoslovak Group. „V době, kdy vznikala holdingová struktura Czechoslovak Group jako proexportně orientované skupiny českých průmyslových firem, poradci majiteli doporučili, aby založil matku v Holandsku z důvodů rychlejší vymahatelnosti práva či reputace vůči zahraničním partnerům,“ uvedl mluvčí skupiny Andrej Čírtek.
Po několika letech se ale podle Čírtka ukázalo, že holdingová struktura se sídlem v Nizozemsku není pro společnost výhodná a kvůli zjednodušení se Czechoslovak Group rozhodla pro její zrušení. Mluvčí nereagoval na dotaz, zda za založením společnosti v Nizozemsku mohly být tamní daňové výhody. Pouze uvedl, že koncern daní své zisky v Česku.
Nizozemsko si oblíbil i Kellner
Podle organizace Oxfam by Nizozemsko bylo jednou z pěti zemí, které splňují kritéria Evropské unie na zařazení do skupiny daňových rájů. Na tomto seznamu ovšem není, protože je samo členem EU. Mateřské společnosti svých firem má v Nizozemsku několik českých podnikatelů včetně nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Firmy z Czechoslovak Group působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Největší společností skupiny je kopřivnická Tatra Trucks, ve které drží Strnadův holding 65 procent. Provozní zisk (EBITDA) Czechoslovak Group loni meziročně vzrostl o 53,7 procenta na 2,97 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 21,3 procenta na 28,5 miliardy korun.
KAM DÁL: Hejtmanka Stráská: Kdyby za mnou Zimola přišel s odchodem z ČSSD před dvěma lety, možná bych šla.