Rozhodnutí Washingtonu podle Reuters zcela jistě Ankaru, která je spojencem v Severoatlantické alianci, rozhněvá. Sankce mohou podle agentury poškodit tureckou ekonomiku, jež se potýká s následky pandemie covidu-19.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sankce vůči Turecku označil za nelegitimní s tím, že je to arogance vůči mezinárodnímu právu, informovala agentura Interfax.
Turecko už bylo potrestáno
O záměru USA uvalit vůči SSB sankce agentura Reuters s odkazem na americké vládní zdroje informovala už minulý týden. Podle agentury Bloomberg opatření brání SSB přijímat půjčky od mezinárodních finančních institucí a agentur včetně Exportní a importní banky USA. Vztahují se i na jednotlivce, mimo jiné na šéfa ředitelství obranného průmyslu Ismaila Demira.
Turecko letos v říjnu potvrdilo, že již začalo systém S-400 zakoupený v roce 2017 testovat i přes opakované protesty Washingtonu a čelných představitelů NATO. Ankaru za nákup ruské techniky již USA potrestaly tím, že Turecko vyjmuly z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se Turci podíleli a které chtěli koupit.
KAM DÁL: Zbytečný humbuk nebo nedotknutelná státní správa? Obce a kraje nemusí platit sankce za porušení GDPR.