Světová zdravotnická organizace (WHO) dala Švédsko jako příklad úspěšného boje s nemocí COVID-19. Zatímco vlády téměř všech evropských zemí udělaly více či méně tvrdá opatření a více či méně omezily své občany, lidé v této skandinávské zemi žijí v podstatě stále stejným životem. Dá se říct, že s novým typem koronaviru bok po boku.
„Někdo se může domnívat, že Švédsko neučinilo žádná opatření a nechalo nemoc šířit. Ale nic nemůže být dále od pravdy,“ řekl serveru nypost.com expert WHO na mimořádné události doktor Mike Ryan a dodal, že se zde lze poučit v tom smyslu, že obyvatelé Švédska nepotřebovali nařízení "shora", protože zvládli něco jako samoregulaci.
Vztah mezi vládou a lidmi
Podle Ryana bylo správné, že Švédsko místo uzavření se do izolace od okolí zavedlo politiku vysvětlování možných dopadů nedodržování doporučení o nutnosti rozestupů mezi sebou, hygienických návyků, péče v domovech pro seniory atd.
Norsko má 7 680 případů a 207 úmrtí (5,4 milionu obyvatel)
Finsko potvrdilo pouze 4 906 případů a 206 úmrtí (5,5 milionu obyvatel).
„Spolehli se na své občany. Na jejich pochopení situace a ochotu implementovat vládní doporučení do praxe. Jde vlastně o takové partnerství mezi vládou a lidmi,“ doplnil Ryan. Podle něj země navýšila počet testů a měla připravenou dostatečnou kapacitu lůžek v nemocnicích. „Pokud se chceme vrátit do normálu, Švédsko je model, který bychom měli následovat.“
Nejvíce mrtvých a nakažných, ale...
Je tu však i druhá strana mince. Země s téměř totožným počtem obyvatel (10,3 milionu) jako Česká republika (10,6 milionu) má přes 22 tisíc případů nákazy novým typem koronaviru a hlásí téměř 2 700 úmrtí. Je to nejen nepoměrně více proti českému stavu (necelých 7 800 nakažených a 245 mrtvých), ale čísla jsou mnohem vyšší i v porovnání se skandinávskými sousedy (viz sloupec vedle článku).
Zatímco jedni švédský přístup oslavují, jiní ho kritizují. 2 300 akademiků poslalo švédské vládě dopis, aby přehodnotila svůj dosavadní přístup k boji s COVID-19. „Musíme situaci kontrolovat, nemůžeme riskovat jakýkoli chaos, který může nastat. Nikdo nezkusil cestu, jakou jdeme. Tak proč bychom měli právě u nás testovat, jestli je správná,“ ptá se profesorka Cecilia Soderberg-Naucler z Karolinska Institutet, což je lékařská univerzita ve švédském městě Solna na severním okraji Stockholmu.
Ovšem je třeba se podívat ještě na jedno číslo, tzv. reprodukční. To kleslo pod hodnotu 1, což znamená, že jeden nakažený člověk v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka. „Je to tak. Pandemie bude pomalu ustupovat,“ potvrdil pro televizí SVT hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell. Takže správná cesta, díky které bude teď Švédsko dominovat, protože prakticky neomezilo ekonomiku a dalo Evropě lekci ve zvládání paniky? Nebo hazard, který se nevyplatil, protože stál příliš mnoho životů?
KAM DÁL: Syndrom karpálního tunelu vede i k nehybnosti ruky. Nezahrávejte si a dodržujte pravidla.