Náš školský systém selhává. „Děti učíme velice specifické znalosti z teoretických oborů. Zároveň jim však nepředáváme praktické dovednosti, které v životě určitě budou potřebovat. Školské osnovy jsou plné rukopisů zelenohorských a královédvorských či taxonomie hlavonožců, ale finanční gramotnost a práci s informacemi výrazně podceňují,“ kroutí hlavou hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stačí alespoň základní znalosti
Podle odborníka je ale problém daleko hubší. „Obávám se, že v potřebných disciplínách selhávají sami učitelé, kteří se sami často špatně starají o své rodinné peníze a podléhají různým konspiracím.“
Přitom na "finančním zdraví" obyvatel závisí i stabilita ekonomiky. Navíc každý člověk, který se alespoň trochu orientuje, jen těžko naletí nejrůznějším šmejdům či podvodným praktikám. Před Vánoci jsou podvodníci tradičně velmi aktivní, protože cítí snadnou kořist. "Lákavým" nabídkám, jak koupit dárky pro své blízké, se jen těžko odolává.
Reklamy jim vymývají mozek
„Na Vánoce se zadluží zhruba desetina Čechů, to je jasná známka špatně fungujícího školského systému. Lidem jsou systematicky vymývány mozky skrze reklamy, které jim dokola říkají, kolik si mohou půjčit. Nemůžeme se divit, že mnoho lidí tomuto tlaku podlehne. Bohužel to v některých případech končí exekucemi a rodinnými tragédiemi,“ má jasno Křeček.
Pravdou je, že představy o hodnotě peněz se dost různí. Finančně vzdělaný jedinec by se měl kromě správného počítání orientovat ve smlouvách, být schopen číst vše, dokonce i malá písmenka. A také by měl vědět, jak bezpečně spořit. Hlavně pak ví, kdy jakou smlouvu podepsat a proč. Zní to jako banalita? Není, spíše právě naopak.
Kryptoměny jsou velké lákadlo
Speciální kapitolou jsou pak investice, v rámci kterých hlavně mladí lidé neskutečně hazardují. „Často sází na jednu kartu a neumí rozkládat riziko do více typů aktiv. Již naše babičky říkaly, že bychom všechna vejce neměli nosit v jednom košíku. Bohužel v praxi se tak často děje a mnozí lidé proto zbytečně zapláčou,“ uvádí ekonom.
Mladí lidé jsou dnes podle Křečka doslova hypnotizováni kryptoměnami. Ze svého okolí se dozvídají o obrovských výdělcích z kryptoměn takřka bez práce. „Bohužel se však již nedozvídají o příbězích lidí, kteří na kryptoměnách prodělali. Lidé se totiž častěji chlubí úspěchy než neúspěchy. To vede k systematickému podceňování rizik, která se dříve nebo později nezkušeným investorům vymstí.“
KAM DÁL: Kolik zaplatíme za vánočního kapra a řízky? Ekonom vysvětluje, jaké potraviny zdraží ještě před Vánoci.