Profesor Fiala zaujal svět. Hrdina, který nepodvádí s dotacemi. I takový může být český premiér

Vláda Petra Fialy teď musí přijímat opatření, aby splnila Babišem dohodnuté podmínky
  |   glosa

Uhlazený vysokoškolský profesor z Brna překonal i ta nejoptimističtější očekávání. Jako hrdinný člen komiksového týmu zachránců planety se vydal v symbolickém červeném svetru do válkou zmítaného Kyjeva. Petr Fiala zaujal celý svět. Svět, který si možná doteď nestihnul všimnout, že už má Česko na pozici premiéra statečného člověka, který své děti neposílá na okupovaný Krym a nečelí podezření z nekalých obchodních praktik a zneužívání evropských dotací. 

Ještě v předvečer ranního odjezdu vlaku s premiéry tři evropských zemí nevěděl český ministr vnitra Vít Rakušan, že bude druhý den zastupujícím premiérem své země. Že se jeho kolega Petr Fiala vydá na svou zřejmě nejodvážnější cestu v životě, a navždy se tak zapíše do historie. „Já jsem tu cestu moc nezvažoval... Člověk má říkat a dělat věci, které jsou správné. Tohle nezanalyzujete - nemůžete poměřit ta rizika a ten význam... Bojují tam lidé za nás... A potřebují slyšet, že za nimi stojíme, ale potřebují vidět i na činech, že za nimi stojíme! A tohle byla věc, která nám připadala správná, a tak jsme ji udělali...“ uvedl v emotivním vyjádření po návratu do vlasti premiér Fiala a stvrdil, že jeho dvacetičtyřhodinové dobrodružství nebylo jen planým gestem. 

Cesta do ruskými vojsky bombardovaného Kyjeva za prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenskym byla správným krokem. A zaskočila nejen domácí politickou reprezentaci, ale i mnoho členů evropských institucí. Po třech týdnech trvání nelítostných útoků Putinovy armády na civilní cíle na Ukrajině ovšem znamená obrovskou diplomatickou podporu místnímu lidu. Prezidentovi Zelenskému dala návštěva slovinského, polského a českého premiéra jasný vzkaz, že ač nemůže zbytek Evropy podpořit jeho hrdinné vojáky jinak než dodávkami potřebného materiálu a sankcemi proti Rusku, jsou všechny státy až na Srbsko s nimi. Že se postaráme o uprchlé civilisty a uděláme vše pro to, aby Ukrajina nad okupantem zvítězila. 

Světová média po zveřejnění první informace o vypravení speciálního vlaku z Polska, na jehož palubě se nacházela politická delegace, začala o odvážné cestě informovat téměř online. Premiéři byli označeni za hrdiny a také české sociální sítě zaplavila hrdost. Hrdost na premiéra, který se nebojí, který ctí hodnoty a nasazuje vlastní bezpečí kvůli politické podpoře svého blízkého souputníka.

Samozřejmě se ozvaly i hlasy kritické - třeba slovenská diplomatka Magda Vašáryová cestu jednoznačně odsoudila a vysloužila si za to hodně hlasitou kritiku. Na svůj facebook napsala: „Nech o tom rozmyslam a analyzujem tuto prapodivnu cestu ako vladzem - nerozumiem. Slovinsky Jansta, ktory poriadne kritizuje EU, dvaja Poliaci, ktori chcu vyviest Polsko z EU a uz par rokov rozkladaju demokraticke institucie v state, a novy cesky premier? To co je za skupinu? Prisli zatazit policajne sily Ukrajiny, ktore ich musia vynimocne chranit? A blokuju vlaky s humanitarnou pomocou? Ako mozu pomoct? Doniesli aspon za vlak potravin? Na moj dusu - nerozumiem.“ Uvedla by to i ve chvíli, kdyby se ve vlaku nacházel i slovenský premiér Eduard Heger?

Mimochodem ten se "akce Kyjev" nezúčastnil, neboť mu to nedoporučily tajné služby. Později odpoledne už ale své rozhodnutí relativizoval s tím, že čas už bohužel nevrátí. Heger to řekl ve středu po jednání vlády a jak uvedl server novinky.cz, postoj by pravděpodobně přehodnotil a do Kyjeva by jel. Možná mu došlo, že fatálně promeškal šanci zapsat se hrdinně do evropských dějin. 

V Česku samozřejmě netrvalo dlouho a došlo na srovnávání premiéra Fialy s expremiérem Babišem, který se samozřejmě ve světových médiích objevil také nesčetněkrát. Třeba kvůli trestnímu stíhání ohledně zneužívání evropských dotací pro své podnikání, také pro střet zájmů opět se svým podnikáním a vysokou politickou funkcí, a také kvůli svému jménu, které se objevilo v tzv. Pandora Papers. Nesmíme opomenout také kauzu odvlečení jeho syna Andreje Babiše jr. na okupovaný Krym údajným ochráncem, kterého najal tehdy ještě v pozici českého ministra financí.

Ke srovnání s hrdinským činem Petra Fialy stačí zmínit jen historku z loňského léta, kdy na setkání se svými voliči přiletělo na tehdejšího premiéra Babiše vajíčko. Ten byl v tu vteřinu obklopen ochránci, hrdinně zakryt jejich těly a ukryt do cukrárny, kde tiše čekal, než nebezpečí z davu pomine.

Je ovšem fér dodat, že ve chvíli útoku na sobě neměl Andrej Babiš ani typický hrdinský červený svetr, natož neprůstřelnou vestu a vojenskou helmu. 

Zdroj: twitter.com, novinky.cz

KAM DÁL: Uplakaní Češi zase nadávají na drahotu. Plné košíky jídla i vlastní pohodlí ale neopustili.

 

Klíčová slova: