Proč je ukrajinská protiofenziva tak pomalá. Rusové se stačili opevnit a lépe předvídají

Ruská invaze na Ukrajinu systematicky pustoší napadenou zemi
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   komentář

/KOMENTÁŘ/ Ukrajinská protiofenziva je v plném proudu, nicméně zatím zaostává za očekáváními jak Kyjeva, tak Západu, který zatím obránce před ruskou invazí, jež trvá již rok a půl, materiálně podporuje. Důvodů, proč protiofenziva vázne, je hned několik.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sliboval, že protiofenziva je zaměřená na jasné výsledky – jejím cílem je osvobodit všechna území obsazená okupanty a „navrch“ ještě Krym anektovaný již v roce 2014 po pseudoreferendu, které bylo navíc protiústavní. Zelenskyj, Západ a spojenci Ukrajiny doufali, že protiofenziva způsobí v ruské obraně takový průlom, že Ukrajinci v nejlepším možném případě odříznou pozemní koridor na Krym, a tím i klíčové zásobování ruské armády. Pokud by se dostala ukrajinská armáda na dostřel Krymu, počítal Zelenskyj s tím, že by ruská strana byla ochotná vyjednávat s obránci a nabídnout příslušné ústupky vyplývající ze situace, která by se pro ruskou armádu nevyvíjela příznivě.

Rusové lépe předvídají

Nicméně to je jen „přání otcem myšlenky“, protože ukrajinské armádě se (ještě) nepodařil skutečný průlom do pevné ruské obrany. Po osvobození Chersonu na jihu Ukrajiny minulý rok se zdálo, že ukrajinská armáda nabývá ve válečných operacích vrchu a Rusové ustupují a budou ustupovat dále. Realita je však jiná, protože porážkami se Rusové učí, lépe předvídají a dokázali se hlavně připravit na ukrajinskou protiofenzivu, která byla několikrát zpožďována například kvůli chybějícím moderním dělostřeleckým prostředkům.

Ukrajinská technika valící se vpřed je tak zranitelná a vystavená možným ruským útokům. Ukrajina zatím nedisponuje vytouženými stíhači F-16, nicméně podle amerického prezidenta Joea Bidena by měl Kyjev obdržet letouny do konce roku. Nejnověji pak Zelenskyj vyjednal v Nizozemsku 61 letounů F-16, jež by mělo dodat Nizozemsko a Dánsko. Ukrajinskou protiofenzivu rovněž komplikuje enormní spotřeba munice a Kyjev apeluje na spojence, aby ji dodávali v ještě větším množství.

Dostatek času pro ruské okupanty

Rusko se dokázalo na ukrajinskou protiofenzivu velmi dobře připravit, protože na to mělo dostatek času. Rusové vystavěli souvislé pásmo hlubokých opevnění o několika vrstvách, přidali protitankové překážky a zátarasy a vše doplnili ještě rozsáhlými minovými poli, která významně ztěžují ukrajinský postup. Jejich účinek je navíc ničivý, protože dokážou nejen zabít nepřátelského vojáka, ale také načas – případně úplně – vyřadit moderní západní vozidla.

Tím na druhé straně nemá být řečeno, že by ukrajinská protiofenziva selhala, nebo její výsledky by byly nějak hubené. Ukrajincům se podle západních vojenských analytiků podařilo dosáhnout malých územních zisků například ve strategicky důležité Záporožské oblasti, určité úspěchy si Ukrajinci připsali v Bachmutu. Nicméně, jedná se zatím o postup v řádech pár kilometrů, takže již zmíněný velký průlom do ruské obrany se nekoná. Je otázkou, zda se protiofenziva zatím jen dávkuje a Ukrajinci ještě do pole nenasadili všechny síly, které mají k dispozici, nebo zda naopak na bojišti svádí bitvy s Rusy zatím v daném čase maximálně dostupný počet vojáků.

Hraje se o další podporu Západu

Musíme si také uvědomit, že na celkovém výsledku protiofenzivy bude záviset další přísun západní vojenské pomoci. Pokud protiofenziva úplně selže, nedosáhne alespoň částečných cílů, to znamená úplného osvobození několika zabraných ruských oblastí, což čítá čtyři oblasti včetně Krymu, pak si Západ může říct, že veškerá materiální pomoc poskytovaná ukrajinským obráncům přišla vniveč, protože nejsou žádné viditelné výsledky. Současně však Ukrajina žádá od Západu dodávky takových zbraňových prostředků, které potřebuje k úspěšnému prolomení ruského obranného valu. A zmíněné letouny F-16 či některé zbraně s ještě delším dosahem stále ještě nemá.

Pokud by protiofenziva neuspěla – a doufejme, že se tak nestane – další příprava tak logisticky náročné operace by trvala nejméně několik měsíců, odčerpávala by významné finanční prostředky, jichž nemá Ukrajina nazbyt. To by pak dávalo ruským okupantům další cenný čas dále se opevnit a vyztužit svou obranu na východě a jihu Ukrajiny. Nezbývá než věřit, že Ukrajinci se západní podporou dokážou naplnit cíle, které si protiofenzivou dali, i když případný úspěch bude s největší pravděpodobností krvavě vydobytý.

Rusové mají bezesporu větší materiální i lidské rezervy než Ukrajina, nicméně za rok a půl již padlo asi čtvrt milionu okupantů a Vladimir Putin bude muset sáhnout v budoucnu po dalších mobilizacích, které jsou v Rusku navíc velmi nepopulární. Na ukrajinské straně stojí podpora Západu, bojové odhodlání, stále dobrá morálka a jasný cíl – vyhnání ruských okupantů ze všech obsazených území.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Ukrajinská protiofenziva vázne. Mohou za to i obrovská minová pole.