Podle Zprávy o řízení státního dluhu za rok 2021, kterou zveřejňuje ministerstvo financí, dosáhl dluh České republiky za rok 2021 výše 2,47 bilionu korun. Každý Čech tak hypoteticky dlužil 231 000 Kč. Covidová pandemie a dárky vlády Andreje Babiše zaťaly "sekyru" pořádně hluboko. Jen výdaje na obsluhu státního dluhu (jde zejména o náklady na úroky, které stát platí za vypůjčené peníze a za dluhopisy, které vydal) v loňském roce dosáhly na 42,2 mld. Kč. Pěkný dům za Prahou pořídíte za 20 milionů. Tedy za obsluhu dluhu byste měli přes 2 tisíce opravdu luxusních baráčků na skvělém místě.
Babišův kabinet však nešetřil ani v době prosperity. Státní pokladu před předáním premiérského žezla Petru Fialovi dokázal vysát téměř do dna. Když se přidá ruská invaze na Ukrajinu, všudypřítomné zdražování a extrémní inflace, občanská nespokojenost úměrně roste. Hněv padá na vládu přesto, že vinu na současném stavu nemá takovou jako její předchůdci.
2014 (Babiš se stal ministrem financí) - 1 663,7 mld. Kč
2015 - 1 673,0 mld. Kč
2016 - 1 613,4 mld. Kč
2017 (Babiš se stal premiérem) - 1 624,7 mld. Kč
2018 - 1 622,0 mld. Kč
2019 - 1 640,2 mld. Kč
2020 - 2 049,7 mld. Kč
2021 - 2 465,7 mld. Kč
Zdroj: MFČR
Populismus se stává populárním
Andrej Babiš společenskou náladu využívá ve svůj prospěch. Marketing ANO opět šlape jako hodinky, vláda není schopna reagovat. Vše se přitom točí kolem otřepaných frází - my vám to říkali, tady to máte, my jsme to věděli. „Andrej Babiš je populista se vším všudy. Koneckonců nikdy se tím nijak netajil,“ má jasno ekonom a politolog Roman Pilíšek.
Expředseda vlády dobře ví, že populistická hnutí jsou v posledních dvaceti letech ve světě na vzestupu. Nigel Farage z UKIP to během svého rozlučkového projevu v Evropském parlamentu popsal velmi trefně: „Můžete nenávidět populismus, ale ten se stává velmi populárním.“
Nedivme se, že SPD roste
Příkladem budiž Donald Trump. „Během svojí vítězné prezidentské kampaně využil "energii vzteku", kterou transformoval do konkrétních témat. O to samé se nyní snaží i Andrej Babiš a nutno říci, že to funguje. Otázkou však zůstává, proč není vláda schopna s lidmi začít komunikovat. Není to přeci otázka kvality lidských zdrojů nebo nedostatku financí. Obojího je na vládní straně dostatek,“ kroutí hlavovu spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.
Zdálky to totiž vypadá, jako by vládní strany za dobu v opozici zcela ztratily kontakt s realitou, kontakt s dolními deseti miliony. Kabinet se pasoval do role Šípkové Růženky, spinká a nikdo neví, kdy se konečně probudí a začne adekvátně reagovat. Vysílá hodně signálů, mluví o mnoha skvělých plánech, jak pomáhat lidem zasažených chudobou. Realita ale pokulhává. „Pak se samozřejmě nemůžeme divit, že rostou preference SPD, která na tento fakt dlouhodobě emotivně upozorňuje, a tím se zviditelňuje. To jí podle průzkumu společnosti SANEP z dubna 2022 vyneslo na třetí místo s 12,9 %,“ upozorňuje Pilíšek.
Češi si umí utáhnout opasky, ale...
Řešení je přitom podle ekonoma jednoduché – začít upřímně a otevřeně komunikovat. „Češi jsou extrémně empatický a flexibilní národ. Umíme si utáhnout opasky, pokud nám je někdo schopen říci do očí smysluplný důvod. Co však nikdy neodpouštíme, je neupřímnost a arogance moci. S tím musí každý, kdo chce v Čechách vládnout, počítat.“
Premiér Fiala je moudrý muž. Je tedy tak trochu záhada, proč dává vláda vlastními chybami, laxností a nesrozumitelností šéfovi ANO tolik munice, aby heslo "za Babiše bylo líp" dostávalo reálných a hrozivých rozměrů. Možná by to chtělo pár facek na probuzení, drahá vládo...
KAM DÁL: Babiš ví, že v zahraničí ho lidé nevolí, proto korespondenční volbu bude blokovat do roztrhání těla.