Chystaná rekonstrukce vychází ze soutěže, kterou město uspořádalo již v roce 2002 a ve které zvítězil návrh architektů Václava Králíčka a Stanislava Makarova.
Složitý projekt
Náměstek řekl, že při přípravě projektu se musí vzít v potaz názor architektů, ale i dopravní řešení náměstí, přes které jezdí tramvaje i auta. „Je to asi nejsložitější projekt veřejného prostranství v Praze,“ uvedl.
Největším problémem jsou podle něj rozsáhlé podzemní garáže. „S vlastníky jednáme, jednáme velmi seriózně, ale je to velmi složité, protože je to zásah do jejich vlastnictví a všechno se musí dohodnout,“ řekl Hlaváček.
Tři etapy rekonstrukce
Dodal, že rekonstrukce bude rozdělena na tři etapy - první zahrnuje samotné náměstí, druhá prostor u řeky a třetí oblast kolem filozofické fakulty a křižovatky ulic 17. listopadu a Křižovnická včetně tramvajových zastávek. Součástí plánů je například rozšíření chodníků, úprava tramvajových zastávek, vybudování stožáru před Rudolfinem, úpravy promenády u Vltavy nebo výsadba nových stromů.
Tři významné stavby
Při stavbě bude nutné předělat vzduchotechniku, která je nyní uprostřed náměstí, což podle náměstka není vhodné. V důsledku zmíněných komplikací Hlaváček nepředpokládá, že by byl projekt připraven dříve než na konci volebního období, tedy v roce 2022. Nyní podle něj magistrát požádá o potřebná stanoviska, například památkářů, a pokud vše půjde dobře, za rok by mohl požádat o územní rozhodnutí.
Náměstí je poblíž stanice metra Staroměstská a jsou na něm tři významné historické budovy - Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Rudolfinum a vysoká škola umělecko-průmyslová.
KAM DÁL: Nejslavnější nedokončené stavby. Chlouba Barcelony a monumentální nacistické plány.