Překrucování historie: Ruské velvyslanectví v Praze popírá podíl Koněva na okupaci 1968

Maršál Koněv s Ludvíkem Svobodou
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Ruské velvyslanectví v Praze popřelo účast sovětského maršála Ivana Koněva na přípravě invaze do Československa v roce 1968. V dokumentu publikovaném na twitteru ambasáda reagovala na informaci o tom, že Praha 6 chce na Koněvově památníku umístit desku, která má o maršálově podílu na akci informovat. Starosta městské části Ondřej Kolář si za textem na desce stojí.

Vypadá to na další díl z velké skládačky ruské propagandy, která je i u nás velmi markantní. Velvyslanectví v oficiální informaci adresované starostovi šestého pražského obvodu uvádí, že Koněv vzhledem k věku v roce 1968 už ve vedení sovětské armády nebyl. Archivní údaje jeho účast na přípravě invaze nepotvrzují.

Podle prohlášení šesté městské části z minulého týdne má být do konce června na Koněvův pomník umístěna deska, která vysvětlí jeho působení na konci druhé světové války, při povstání v roce 1956 v Maďarsku i při okupaci Československa v roce 1968.

Starosta ustoupit nehodlá

Maršál Koněv "v dubnu roku 1963 vzhledem k věku řídící činnost v ozbrojených silách SSSR opustil a byl zařazen do Skupiny generálních inspektorů Ministerstva obrany SSSR", píše velvyslanectví s odvoláním na údaje ústředního archivu ruského ministerstva obrany. Jediné, co Koněva s Československem spojuje, je podle dokumentu velení operacím při osvobozování Prahy v květnu roku 1945.

Starosta Kolář v reakci na prohlášení ambasády sdělil, že si za textem plánované tabulky stojí a jeho historickou přesnost si radnice nechala ověřit například Vojenským historickým ústavem. "Toto nejnovější tvrzení ruského velvyslanectví odkazující na sovětské archivnictví pro mě má podobnou váhu jako tvrzení, že se archivy StB dochovaly do dnešního dne netknuté. Ani bych se nedivil, kdyby ze sovětských análů na požádání vypadl i onen známý článek 'vlevo dole," dodal.

Rusové se snaží dlouhodobě

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, naposledy letos 8. května, kdy sochu někdo polil růžovou barvou.

Loni Moskva vyjádřila pobouření nad posprejováním podstavce sochy. "Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I. S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze," uvedlo tehdy na webových stránkách ruské ministerstvo.

Rusko by se mělo omluvit, že se míchá do našich vnitřních záležitostí. Čtěte zde.