S první zprávou se ozývá hlasatel Vladimír Fišer. Je krátce po půl druhé a éterem zní: “Vážení posluchači, zůstaňte u svých přijímačů, za malý okamžik budeme vysílat mimořádně důležitou zprávu.” Rozhlas byl v těchto krušných a šokujících chvílích důležitým informačním kanálem. Nejenže zmatený, vyděšený a rozzuřený lid informoval o situaci v Československu, ale také vyzýval ke klidu. Ten se však v ulicích Prahy hledal jen těžko, natož na Vinohradské třídě.
Necenzurované informace
Cílem sovětských vojsk bylo umlčet hlasy Českého rozhlasu, které podávaly pravdivé a necenzurované informace o průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy. Důležitost informací v těchto nejistých chvilkách našich dějin byla zcela zásadní, a tak i přes tvrdý odpor ulice bylo vysílání z budovy rozhlasu na Vinohradské třídě ukončeno kolem deváté hodiny. Poslední hodiny vysílání jsou plné emocí. Hlasatelé uklidňují lid a v pozadí jsou slyšet výstřely z pouličních bojů. Éterem zní často také československá hymna.
Krveprolití
Hlasatelé, kteří jsou přehlušeni rachotem výstřelů z Vinohradské třídy, vyzývají občany, aby neprovokovali ke zbytečnému krveprolití, ale to šlo uposlechnout jen těžko. Mrtvých v ulici Vinohradská bylo během bojů o rozhlas celkem 17. 3 zastřelení, 12 lidí zemřelo vinou výbuchu muničního vozu a dva lidé skokem z okna hořícího domu. Dav lidí se celé pěchotě a šesti tankům stavěl na odpor hlavně improvizovanými barikádami. Občané se do bojů se sovětskými vojáky pouštěli slovem a kamenem. Symbol posledního ostrova svobody bylo ochotno vlastním tělem bránit okolo 500 lidí. Jako zlomová situace je popisována chvíle, kdy tank proráží barikádu a začíná hořet. Odvážný muž s vlajkou vyskočí na sovětský tank, který se ho snaží setřást manévry, ale nakonec si vojáci pomohou střelbou. Mrtvý padá k zemi a neozbrojení lidé utíkají před střelbou do bezpečí. Někteří neměli takové štěstí, aby si život zachránili.
Ilegální vysílání
Lidé cítili důležitost rozhlasu i z historického hlediska. Zásadní boje v květnu roku 1945 během Pražského povstání se také odehrávaly u rozhlasu na Vinohradské třídě. Odhodlání však nemohlo konkurovat síle tanků a střelných zbraní. Rozuteklý dav ustoupil kulkám. Rozhlasu netrvalo dlouho a jeho vysílání skončilo. Šikovností zaměstnanců se však povedlo přesunout spojení se světem do jiných prostor na Žižkově v Jeseniově ulici. Kolem jedenácté hodiny se po dvouhodinovém přerušení ozývá skryté studio 7, které se podařilo jako jediné v budově rozhlasu na Vinohradech uhájit.