Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa) je mohutná jedlá chorošovitá houba keříčkovitého vzhledu, která parazituje převážně na kořenech borovic. Poto jej obvykle najdete právě pod borovicí nebo na jejím pařezu. Jaké dobroty z kotrče připravíte?
V těstíčku i trojobalu
Kotrče můžete usmažit, je to méně známá varianta, ale určitě stojí za vyzkoušení. Houbu osušte a obalte v klasickém trojobalu, tedy mouka, vejce, strouhanka. A hurá, můžete jej smažit!
Pokud nemáte chuť na trojobal, zkuste těstíčko! Vejce, mléko, mouka, do směsi přidejte trochu mléka, sladké papriky a soli, usmažte. Budete se určitě olizovat!
Dršťková
Pro podobnost s dršťkami (až na zápach, který kotrč nevydává) se z něho často dělá dršťková – podobně jako třeba z hlívy nebo masáků. Ovšem tahle je té opravdové asi nejvíce podobná.
– 350 g houby kotrče
– 1,25 l vývar kuřecí
– 200 g brambory
– 100 g cibule
– 2 PL jíška /40 g/
– 1 PL sádlo
– 2 čl paprika mletá
– 1 ks stroužek česneku
– petrželka
– sůl, pepř, majoránka, kmín
Na sádle orestujeme do růžova drobně pokrájenou cibuli. Zaprášíme lehce kmínem a bohatě paprikou. Promícháme a zalijeme vývarem. Přivedeme k varu a zahustíme jíškou. Přivedeme opět k varu a necháme mírně probublávat 5 minut. Do vroucího zahuštěného základu přidáme brambory pokrájené, jak je libo, a necháme dalších 5 minut. Pak přidáme houbu kotrč. Pozor, musíte jej pořádně oprat! Často v něm bývají zalezlí slimáci, červíci, brouci a nebo je v něm hodně hlíny či jehličí. Pokrájené kousky se uvaří za nějakých 8 až 10 minut. Nakonec vychutíme solí, pepřem, majoránkou a utřeným česnekem. Do hotové polévky přidáme pořádnou hrst čerstvé posekané listové petrželky.
Omáčka
Další možností, jak zužitkovat tuhle výtečnou houbu, je i kotrčová omáčka. Houbu nakrájíte, hodíte na wok se sádlem, solí, pepřem a cibulí. 10-15 minut restujete, stáhnete teplotu a necháte podusit. Upečte nebo osmahněte kuřecí špalíčky a můžete vesele podávat s kotrčovým přelivem!