Nová vyhláška upravuje pravidla pohybu návštěvníků Brd a to se vůbec nelíbí příbramské radnici. Ta poukazuje na to, že se omezení týkají nejatraktivnějších míst v části bývalého vojenského území, které je dva roky součástí CHKO. Ministerstvo obrany, které vyhláškou stanovuje bezpečnostní pásma se zákazem vstupu, však naopak tvrdí, že se to turistů příliš nedotkne, protože budou moci chodit po vyznačených trasách.
Starosta Příbrami Jindřich Vařeka si to ale nemyslí. "Jsme postaveni před hotovou věc. Jen stěží si však dovedu představit, že bychom proti vyhlášce vystupovali razantněji. Uvědomuji si, že bezpečnost a zdraví lidí jsou na prvním místě," tvrdil. Podle něj jde přesto o jasné omezení turistiky, což se může dotknout i "jeho" města.
Kam se nepodíváte?
Trvale nepřístupné lokality jsou dopadové plochy Jordán a Tok, Padrtě, Bahna, prostor bývalé pěchotní střelnice Kolvín a posádkové cvičiště Brda. Průchod některými jmenovanými lokalitami bude možný jen po značených zpevněných komunikacích a trasách. Jak naznačil Vařeka, městu omezení vadí. Nicméně je třeba podotknout, že vyhláška respektuje již schválené turistické a cyklistické trasy, které byly nebo mají být v průběhu let 2017 a 2018 vyznačeny.
Dočasně uzavřené jsou oblasti, kde ještě nebyli pyrotechnici
Zóny s dočasným zákazem vstupu jsou tedy jen ty, kde doposud nebyla provedena pyrotechnická očista. Což dává smysl. Práce pyrotechniků z ženijního pluku a vojenské policie měla být hotova do konce letošního roku. Zákaz vstupu na tato území byl ale prodloužen do konce roku 2018, což už zase tak logické není.
Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany uvedl, že jak bude asanace postupovat, budou území dále otevírána turistům. Pokud nevzniknou překážky, vyhláška začne platit k 1. říjnu. Turisty na zakázaná území upozorní cedule.
Nesmí se do bezlesí kolem rybníků
Šéf Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer ale tvrdí, že se stále ještě řeší připomínky v rámci posledního kola projednávání. "My jsme za nás připomínkovali to, abychom mohli dělat na bývalých dopadových plochách ochranářský management, tedy údržbu bezlesí pastvou. Jinak nám nezbývá než respektovat požadavky na bezpečnost. Oproti současnému stavu jsou zákazem omezené plochy kolem Padrťských rybníků a pod rybníky, kde se momentálně pasou krávy. A pak jde o další bezpečnostní pásmo kolem posádkového cvičiště," vysvětlil.
Na posádkové cvičiště je přísný zákaz vstupu
Likvidace nevybuchlé munice pokračuje v Brdech ve všední dny. V terénu jsou vojáci z odřadu pyrotechnické očisty 15. ženijního pluku s příslušníky vojenské policie. Ti také zajišťují bezpečnost. Místo, kde se ženisté s pyrotechniky zrovna pohybují, je označeno výstražnou cedulí. Další cedule se zákazem vstupu jsou vyvěšeny v lokalitách, které ještě nejsou zbaveny munice.
Přesto do těchto míst podle vojenské policie lidé chodí. "Když vojáci najdou munici, jsou u nich na místě naši pyrotechnici. Ti munici dokumentují a posoudí, jak ji zlikvidují. Pokud je nebezpečné ji převážet do trhací jámy, je nutné ji zničit na místě. A to je to největší nebezpečí, které si turisté neuvědomují," popsal situaci důstojník pyrotechnického pracoviště Jince Tomáš Strnad. Asanační práce se provádějí zpravidla od pondělí do čtvrtka v době od 8 do 15 hodin.
Co dělat, když najdete munici?
Nález se musí oznámit policii. Její hlídka dorazí po přesném určení místa zhruba za třicet minut. Tu je nutné k místu doprovodit a dále se již o nic nestaráte. Pyrotechnici upozorňují, aby s nálezem nikdo v žádném případě nemanipuloval. Policisté nález vyhodnotí, místo zajistí, a poté k odvozu či likvidaci přivolají právě pyrotechniky.