Pro odvolání dnes už minulého vedení hlasovalo 33 z 44 přítomných zastupitelů. Proti byli zastupitelé ODS a TOP 09, dvě strany dosavadní koalice. Piráti maj včetně hejtmana dvě křesla, STAN tři členy rady a ANO čtyři.
Nedokážu si to zdůvodnit
Původní krajskou vládu tvořili zástupci ODS, STAN a TOP 09. Právě představitelům posledně jmenované strany se "vyšachování" vůbec nelíbí. „Vlastní funkce jsou pro Piráty důležitější než spolupráce demokratických stran. Jinak si skutečnost, že položili úspěšnou koalici a za nového partnera vybrali hnutí ANO, zdůvodnit nedokážu,“ uvádí dosavadní náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek.
Podle jeho názoru přitom TOPka udělala pro pokračování koalice maximum. „Nabídli jsme Pirátům nové jednání poté, co nečekaně vypověděli koaliční smlouvu a na něm jsme přistoupili na všechny jejich požadavky, včetně funkce hejtmana. To i přesto, že Pirátská strana má méně zastupitelů a získala méně hlasů než koalice ODS a TOP 09.“
STAN: Věděli to dopředu
Zastupitel za hnutí STAN Pavel Čížek to ale vidí jinak. „Za dobu trvání koalice se objevilo hned několik sporných věcí, ale vše se dařilo vyřešit společnou dohodou. Přesto byla témata, na kterých jsme se neshodli - například řízení krajského zdravotnictví. Zdravotnictví je zásadní oblastí, kterou má kraj na starosti. Naším zásadním požadavkem bylo, aby v představenstvech nemocnic byli odborníci a v dozorčích radách zástupci politických stran.“
Podle Čížka věděla ODS o výhradách vůči Romanu Jurečkovi, který je považován za jednoho z kmotrů, dopředu. „Přesto jej „na sílu“ nejtěsnějším rozdílem hlasů prosadila jako člena představenstva Klatovské nemocnice. I přesto jsme usilovali o setrvání stávající koalice,“ doplnil politik pro Čtidoma.cz.
Podmínky chtěli přijmout
Piráti před dvěma týdny vypověděli koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. S koaličními partnery to však neprojednali. Zástupci ODS a TOP 09 se to podle Ženíška dozvěděli až ze sociálních sítí, násldně deklarovali, že podmínky Pirátů jsou pro něj akceptovatelné.
Předseda krajské organizace TOP 09 Petr Suchý doplňuje: „Koalice demokratických stran na půdorysu ODS, TOP 09, Pirátů a STAN před rokem vznikala za složitého vyjednávání, kdy byl náš klub ODS a TOP 09 občas obviňován, že jednání protahujeme, abychom dojednali koalici s hnutím ANO. Teď jsou to Piráti, kdo uzavírá koalici s hnutím ANO, přestože mohli pokračovat v současné sestavě. Ukazuje se, že důvody Pirátů k vypovězení koaliční smlouvy byly jen zástupné. Všechny jejich podmínky jsme byli připraveni přijmout, což jsme jim řekli na jednání a deklarovali jsme to i veřejně.“
Na kritice Babiše se nic nemění
Podle Čížka vyjednávání STAN s Piráty a ANO trvalo poměrně dlouho a vedlo k jasně definovaným prioritám. Proto hnutí nakonec na novou koalici kývlo. „Bylo to těžké zvažování. Z naší strany neměníme nic na kritice osoby Andreje Babiše, jeho rozhazovačné politiky a obřího střetu zájmů. Našli jsme ale shodný názor v tématech, která jsou pro nás klíčová. Věříme, že pro kraj uděláme více v novém složení. Voliči nás volili pro konkrétní skutky v rozvoji kraje a toho slibu chceme dostát.“
Redakce Čtidoma požádala o vyjádření také Piráty. Do vydání tohoto článku reakce nepřišla.
KAM DÁL: Pacienti s postcovidovým syndromem mají novou naději na léčbu. Je překvapivě jednoduchá.