Vláda zakázala volný pohyb osob od 16. března. Výjimkou byly cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. „Uvolnění zákazu se týká také cestování za hranice. Po návratu se každý bude muset prokázat potvrzením o negativním testu na koronavirus, nebo stráví čtrnáct dní v karanténě,” potvrdil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vojtěch. Tento test musí být maximálně čtyři dny starý a je možné o něj požádat i v zahraničí. Což je zatím dost komplikované.
Z ničeho nic tak můžete klidně i na dovolenou. Přitom ještě před pár dny například hlavní epidemiolog Roman Prymula veřejnost ujišťoval, že omezení na hranicích mohou trvat i dva roky. „Budeme muset být obezřetní. Situace v okolních zemích nebude dobrá,“ prohlásil vrchní epidemiolog. Ministr Vojtěch k tomu dodal, že „je třeba se vyvarovat toho, abychom tu měli druhou nebo třetí vlnu epidemie“. Tyto obavy teď pravděpodobně zmizely.
Lázně nebo autoškoly
Už od nejbližšího pondělí by se měly otevřít provozovny s plochou do 2 500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, původní plán přitom počítal s postupným otevíráním provozoven do 200 a 1 000 metrů čtverečních až do června. Potvrdil to vicepremiér Karel Havlíček. Začnou také znovu fungovat autoškoly a posilovny či fitness centra bez zázemí.
Vláda podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy konečně přijala argumenty podnikatelských organizací. Lázně mohou začít za určitých podmínek přijímat pacienty do léčebně-rehabilitační péče. „Vyplatilo se, že jsme spolu s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým znovu a znovu předkládali návrhy na hygienická opatření a že jsme nepolevili v tlaku na vládu, aby dále neprohlubovala krizi české ekonomiky.“
Kadeřnictví, zahrádky či společenské akce
Na 11. května počítá nový vládní plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a kadeřnictví, muzeí, galerií či výstavních síní. V poslední fázi 25. května by mohly v běžném provozu fungovat nejen restaurace, ale také ubytovací zařízení, počítá se i s uvolněním kulturních či společenských akcí.
Havlíček uvedl, že kabinet vyšel ze svého slibu, že je připraven na základě vývoje epidemie svůj harmonogram zpomalit i uspíšit. Klíčové bylo vyhodnocení vlivu velikonočních svátků. „Velikonoce dopadly velmi dobře,“ uvedl. Důsledná a včasná opatření v Česku ale podle něj zabrala. „Můžeme si dovolit uvolňovat restrikce rychleji, není možné propást jediný den s ohledem na uvolňování podnikání.“
Od nejbližšího pondělí se mohou také konat bohoslužby do 15 lidí, otevřou knihovny, zoologické a botanické zahrady. Datum 11. května se vztahuje také na prodejny v nákupních centrech, pokud bude pozitivní epidemiologická situace a splněny specifické hygienické podmínky, a provozovny nad 2 500 metrů čtverečních mimo nákupní centra, plán počítá i s otevřením venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů a venkovními tréninkovými aktivitami profesionálních sportovců.
Botanické i zoologické zahrady
Od 25. května budou podle nového plánu v provozu vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy, dosud nepovolené taxislužby či divadla. Kabinet chce ještě specifikovat, kolik lidí by se mohlo účastnit kulturních, společenských a sportovních akcí. Uvolněn má být také provoz vnitřních prostor botanických a zoologických zahrad. Termín se týká i svateb. Havlíček zmínil, že v tomto případě byla především kvůli svatebčany žádanému termínu 6. června řada požadavků, aby neplatilo původní omezení do 8. června.
Činnosti, na které nový harmonogram nepamatuje, budou povoleny během června podle aktuální epidemiologické situace. Na rozhodnutí vlády neměl podle Havlíčka žádný vliv dnešní verdikt soudu o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví (více čtěte zde).
Pondělí 27. dubna
- provozovny do 2 500 metrů čtverečních (včetně turistických informačních center), pokud nejsou v nákupních centrech nad 5 000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)
- autoškoly
- posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny)
- bohoslužby do 15 osob za přesně definovaných podmínek
- knihovny
- zoologické, botanické a dendrologické zahrady (venkovní prostory)
Pondělí 11. května
- všechny provozovny v nákupních centrech (v případě pozitivní epidemiologické situace a specifických hygienických podmínek)
- provozovny nad 2 500 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech
- restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek
- holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby
- muzea, galerie a výstavní síně
- zámky, hrady, skanzeny (venkovní prostory)
- venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti
Pondělí 25. května
- restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky (vnitřní prostory)
- hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren)
- taxislužby (dosud nepovolené)
- živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing)
- divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek
- kulturní, společenské, sportovní akce (počet osob bude specifikován)
- zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku
- další včetně opatření v cestovním ruchu
- svatby za specifických hygienických podmínek
- zoologické, botanické a dendrologické zahrady (včetně vnitřních prostor)
KAM DÁL: Biosimilars jako zlom v medicíně. Léčbu rakoviny i některých autoimunitních nemocí zlevní o miliardy.