Tornádo lámalo stromy, bouralo domy a odnášelo auta. Největší škody hlásí po přírodní katastrofě obec Hruška. Tornádo podle starosty zdevastovalo půlku obce, dokonce odneslo i střechu kostela. Poškozeno bylo celkem sedm obcí. Mimo jiné i Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice.
Síla tornáda
Zatím není úplně jasné, jakou sílu tornádo mělo. Není ani jisté, jestli bylo pouze jedno, nebo jich bylo více. Na místo se vydal tým expertů, aby o přírodním jevu na základě aktuální situace zjistil více.
„Mimořádnou situaci na místě dokumentuje také tým odborníků ČHMÚ. Je potřeba bližší prozkoumání škod přímo na místě, abychom se dozvěděli více nejen o síle tornáda,“ prozradil pro Čtidoma.cz meteorolog Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu.
Existují různé typy tornád, mají odlišné stupně síly a způsobují rozdílné škody. Na Hodonínsku podle expertů bohužel řádilo to, které způsobuje škody největší.
„Podle dostupných záběrů šlo o silné tornádo doprovázené savými víry, která obecně mohou za největší škody působené tornády. Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně,“ konstatoval meteorolog.
Určitě však podle něj šlo o nejničivější tornádo, které pamatujeme. „V Česku je zdokumentováno přibližně jedno až pět tornád ročně. Přitom tornádo přesahující sílu F3 v novodobé historii zaznamenáno nebylo,“ sdělil Setvák.
Vznik tornáda
Vznik tornáda je poměrně vzácný. K tomu, aby se vytvořilo, musí být splněno hned několik podmínek zároveň.
„Není to zdaleka jen o teplém vzduchu nebo nestabilním zvrstvení atmosféry. K jeho vzniku je potřeba celá řada dalších podmínek. Nicméně i při splnění všech známých podmínek pro vznik tornád není jisté, že se tornádo nakonec vyskytne. Na radarových odrazech může být jedním z průvodních znaků extrémních bouřek (tzv. supercel) jejich rotující struktura,“ doplnil pro Čtidoma.cz Martin Setvák.
Zdroj: ČHMÚ
KAM DÁL: Další pozorování UFO: Záhadolog Vašíček vysvětluje, zda je důvod k panice a jak je to opravdu s bytostmi z nebes.