"Výroba" komunálního politika je dlouhá a často i velmi bolestivá záležitost. Lidé ve městech i menších obcích reagují okamžitě, dávají svým starostům i zastupitelům hned pocítit, jestli svou práci dělají dobře, nebo špatně. Navíc je na ně mnohem více vidět a jen málo věcí jde ututlat na delší dobu tak jako v rámci celostátní politiky.
Zkrátka není snadné průšvihy nebo podvody okecat nebo lidi uchlácholit sladkými řečmi. Vše se jich týká přímo, mění jejich životy tak nějak za pochodu. Jsou-li tyto změny k horšímu, málokdo si to nechá líbit. Pro žádné politické subjekty to není žádná novinka. Ani pro hnutí ANO, které však zatím v regionech pokulhává. Zatímco po předešlých komunálních volbách to šlo svést (oprávněně) na nezkušenost, teď už to možné nebude.
Pro ANO jde o palčivý problém
Pravdou také je, že řada známých osobností nebo jinak vlivných lidí nechce mít s Andrejem Babišem nic společného. Jen namátkou mu s nabídkou nejrůznějších postů dali v průběhu času košem rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Ivo Medek, starosta Kyjova František Lukl, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček, generál Jiří Šedivý a řada dalších.
Problém lokálních lídrů, kteří hnutí ANO potáhnou na radnice zásadních a vlivných měst, je velmi aktuální a hlavně palčivý. Je třeba řešit ho okamžitě. Někde si piplat politika, na to není čas. Navíc ani s programem to ANO nemá všude zrovna na jedničku s hvězdičkou. Abychom ale nebyli přísní jen na hnutí jednoho muže, s podobným problémem se potýkají prakticky všude. Možná kromě STANu, ti ale mají na lokální politice dlouhodobě založenu svoji existenci, takže to nepřekvapuje. A zase na rozdíl od ANO do Sněmovny proklouzli doslova s odřenýma ušima.
Mělo by to zůstat bez povšimnutí?
Jak tedy získat kvalitního lídra? V Kolíně to ANO vyřešilo tak, že ukázalo na středočeského radního Martina Hermana, který pochází z pár kilometrů vzdálených Ovčár. Kvůli nabídce, která může znamenat další krok vpřed v jeho kariéře, si změnil trvalé bydliště a dnes je obyvatelem Kolína. Nelze ho rozhodně kritizovat za to, že se chce posunout ve své práci dále. Nakonec, mnoho z nás dojíždí do zaměstnání jinam. Ovšem není to u komunálního politika malinko jinak? Neměl by dýchat s městem nebo obcí, kde dlouhodobě žije?
"Když vezmu katastrální mapu, Ovčáry s Kolínem sousedí. Než jsem se stal radním, každý den jsem jezdil do Kolína do práce, vozil tam děti na kroužky, jezdil na úřady, do kina, chodil na tenis, na pivo a tak dále. Prostě klasika, tak to chodí na perifériích větších měst. Troufám si tedy tvrdit, že mě tenhle fakt nijak nediskriminuje a že kolínský život a jeho problémy velmi dobře znám," má jasno Herman.
Že jsme neměli kde brát? Nesmysl!
Po Kolíně se však povídá, že ANO prostě a jednoduše nemělo koho do boje o radnici postavit. Několik významných osobností prý hnutí odmítlo a najednou byl na světě problém. Herman to ale odmítá s tím, že ANO mělo naopak zájemců mnoho. "K výběru jsme přistupovali svědomitě. Chtěli jsme mít jistotu, že všichni naši kandidáti budou bezúhonní, netrestaní atd. Ale také, aby třeba v budoucnu, po svém zvolení, nezačali prosazovat svoje zájmy na úkor našich společných."
- manažer, lídr oblastního sdružení hnutí ANO 2011
- krajský zastupitel a radní pro investice a veřejné zakázky
- "nebojím se ani čerta, takže se do toho pouštím naplno a vlastně se na ten souboj s Vítem Rakušanem těším"
Hnutí se prý poučilo z předešlých komunálních voleb. "Prodělali jsme velmi špatnou zkušenost právě s kandidáty, kteří se do zastupitelstva za nás dostali a nebyli členy ANO. Ti totiž nebyli minulým oblastním vedením řádně prověřeni, byli vybíráni spíše podle počtu hlasů, které získali v minulých volbách, a podle titulů v duchu hesla, které mnohde stále platí: Vraž tam doktora, pacienti si ho zvolí! Hnutí tenkrát nemělo žádné zkušenosti, takže to ani nikomu nelze vyčítat, ale teď už jsme prostě opatrní," vysvětlil Herman.
Soudit lídra hnutí ANO v Kolíně nemá v žádném případě smysl. Bylo by to nespravedlivé, protože není první, ani poslední. Každý volič by si však měl dobře rozmyslet, komu svůj hlas hází a jak moc mu (ne)vadí, že politik případně není přímo z města, ve kterém kandiduje. Odvolávat se na morálku by zřejmě nemělo smysl...v Česku za vlády trestně stíhaného premiéra by to spíš vedlo k posměšnému ťukání na čelo.
ANKETA POLITIKŮ
Přijde vám vhodné, aby komunální politik kandidoval mimo místo, kde žije, a měnil si kvůli tomu trvalé bydliště?
- Josef Pátek, starosta Čelákovic: Komunální politik má kandidovat tam, kde nejlépe prospívá své obci. Avšak účelově k tomu měnit trvalé bydliště není vhodné.
- Martin Kupka, starosta Líbeznice: Důležité je, aby znal dobře problémy a potřeby místa, kde kandiduje. A žil s lidmi, pro které chce pracovat. To nesmí být formální záležitost. Pokud je změna bydliště jen účelová věc, volič to zejména v malých místech jistě rozliší a náležitě se s tím při volbách vypořádá.
- Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan: Pak nejde o komunálního politika. Protože komunální je od komunity, tedy společenství lidí. A nemohu být součástí komunity někde, kde nežiji.
- Daniela Javorčeková, starostka Buštěhradu: Myslím si, že komunální politik by měl kandidovat tam, kde žije, kde to zná a kde znají lidé jeho. Pak je totiž určitá záruka, že budou lidé vybírat politiky podle jejich kvalit.
- Norbert Hlaváček, starosta Jenštejna: Nepřijde. Pokud v místě nějaký čas prokazatelně nežil. Pokud o něm nic neví a nezná místní komunitu a vesnici, pak mi to přijde jako účelové a proti smyslu slova "komunální".
- Petr Vychodil, starosta Králova Dvora: Když to trochu přeženu, tak je to podvod na voliče a otázka je, co k tomu danou osobu vede.
- Radka Vladyková, starostka Jesenice: Komunální politik musí znát svojí obec, svoje město, musí ho mít zažité na vlastní kůži, aby mohl vnímat potřeby města i jeho obyvatel. Každý by měl kandidovat tam, kde žije, jinak je jeho přínos minimální.