Sportovec
Sportovce bych definoval jako přítele veškerého sportovního zápolení, při jehož sledování zůstává však stoicky klidným. Nespoutává ho totiž žádná vyhraněná sympatie k některému z klubů, týmů nebo jednotlivců. Na odehrávané klání se dodívá obvykle až do konce, raduje se z krásy předvedených akcí obou soupeřů, oceňuje i výkon rozhodčích. Na rozdíl od diváků jiných kategorií odchází sportovec od televize či z dějiště utkání pokaždé spokojený.
Pýcha klubu
Pod tímto souslovím si představuji fanouška stojícího neochvějně za oblíbeným klubem. Pýcha klubu je obvykle držitelem permanentní vstupenky, novinky z klubového zpravodaje či z webových stránek patří k jeho vyhledávané četbě, znalosti nabírá i z rozhovorů s ostatními lidmi ze své kategorie. S oblíbeným týmem se dokáže radovat i smutnit. Veřejně se hlásí ke své sportovní příslušnosti i v dobách, kdy riskuje soucitné poklepání na rameno. Jeho fanouškovský život se s tím rodinným obvykle nalézá ve vzájemné harmonii.
Fanatik
O něco vypjatější formou je fanatik. Ten se stejně jako pýcha klubu ztotožňuje se svým oblíbeným manšaftem. Například i nošením stejného úboru, pomalováním obličeje barvami své jedenáctky či dokonce vytetovanou „kérkou“ s motivy oblíbeného klubu. Doménou fanoušků z této kategorie je vytváření pravé sportovní atmosféry a motivujícího prostředí. Na rozdíl od pýchy klubu fanatici jezdí své borce motivovat i na vzdálenější sportoviště. Fanatik neváhá svému hobby obětovat i část rodinného nebo pracovního života. Reakčnější část skupiny obhajuje své názory i se zaťatou pěstí. Právě temperamentnější křídlo kategorie, jehož členové dávají svoji sportovní náklonnost najevo i společnosti se protivícím způsobem (sprejování, rušení nočního klidu apod.), nahlížení na celou skupinu trochu kazí.
Příživník
Že jste ho nikdy na stadionu neviděli, přestože vám tvrdí, že fanouškem je už od narození? Buď jste se celou tu dobu míjeli, nebo před vámi stojí pravý, nefalšovaný příživník. Fanoušek, který svůj zájem o klub projevuje pouze v dobách šťastných a bohatých na úspěchy. Přirozeně, že s úbytkem vyhrávaných zápasů upadá i touha příživníků být se svým předešlým zájmem jakkoliv spojován.
Radil
Královská kategorie. Správný radil má vždy dostatek zaručených informací, které mu společně s vlastním fondem znalostí pomáhají vytvářet ten jediný správný názor. Každý z radilů se dozajista může (či kdysi mohl) pochlubit velkým pohybovým nadáním, zkušenostmi z mnoha sportovních bitev a znalostmi nabytými z pravidelného sledování zahraničních programů. Zdaleka největší soustředění radilů hledejte v hospodách a na internetových diskuzích.
Tlachal
Obdivovatel radila. Tlachal si vypůjčuje jeho názory, vydává je za svoje vlastní a brání je jako jediné správné. Na rozdíl od radila, který je častokrát jeho jediným informačním zdrojem, tlachal obvykle nemůže předávat své zkušenosti z vlastní fotbalové historie.
Gaučák
Pasivní typ. Gaučák se omezuje na sledování fotbalového zápolení jen z pohodlí své domácí pohovky. Tato skutečnost se odráží ve zkreslenějším náhledu na dění na tribunách i na přehnaných představách o vlastním sportovním talentu. Polemiky radila, tlachala a gaučáka zatraktivňují internetové diskuze.
Můj výčet typů fotbalových fanoušků berte, prosím, s určitým nadhledem.