/KOMENTÁŘ/ Většina světa je v krizi, zmítá se v zatím tak nějak nerozhodném boji s novým typem koronaviru. Evropa se stala epicentrem pandemie, lidé nemají dostatek ochranných pomůcek ani dezinfekce, vláda v čele s Andrejem Babišem sice dělá co může, ale rozhodnutí jsou většinou nesystémová a formou pokus-omyl. Logicky, když se prošustroval čas na přípravu a stát COVID-19 dramaticky podcenil.
Už 27. ledna se totiž mohl projednat plán a mohly být nastaveny kroky, které se udělají v případě nutnosti. Ovšem pan premiér tento bod smetl ve sněmovně ze stolu jako nedůležitý s tím, že žádná nemoc nepřijde. Přišla a zase ukázala, že ego jednotlivce může napáchat pořádnou paseku. Jedním dechem je však třeba dodat, že v problémech je nejen naše země, někde však měli mnohem méně času na přípravu.
Plácá asi z přepracování
Minulost už ale nezměníme, je důležité se dívat dopředu, být silní a nepodléhat panice či iluzi o státu, který se o nás postará. Není to tak, musíme to udělat sami. Je na politické elitě, aby dodávala odvahu a sama šla příkladem. Premiér Babiš se na tiskových konferencí rád do této role vžívá, byť některá jeho prohlášení jsou často zmatečná a nepřesná.
Například když tvrdil, že testovat v laboratořích se může úplně každý a laboratoře pak čelily atakům lidí, kteří se chtěli jeho doporučením řídit. Mnohdy nešetřili nadávkami a verbálními útoky, protože to přece říkal předseda vlády, tak to musí být pravda. No, fakt nemusí. Samozřejmě nelze testovat každého, z kapacitních důvodů naprosto mimo.
Nebo když říkal, že roušek a respirátorů je dostatek a že je klidně sám do míst, kde je jich nedostatek, doveze. Zřejmě to zase konstatoval v rozrušení nebo z přepracování trošku ulítl. Tou dobou už bylo totiž jasné, že zásob je žalostně málo a dokonce i jeho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že chybí až milion kusů.
Pročistil se vzduch
Nejlepší strategii tak zvolil prezident Miloš Zeman. Jelikož je občanem velmi zodpovědným, navíc v rizikové věkové skupině (75 let), tak se uklidil do azylu v Lánech, kde je poslušně v karanténě. Přesně, to je přístup! Zatímco například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pravidelně vystupuje v televizi, jezdí do rizikových oblastí a také na sociálních sítích dodává svým spoluobčanům odvahy, Miloš Zeman zvolil naprosto odlišnou strategii.
Nesoudíme, každý to může udělat sám a říct si, co je mu milejší. Musíme však uznat, že se nějak pročistil vzduch. Nelétají žádné provokace, nikdo nevyhrožuje, nepatlá dohromady demagogické polopravdy ani si nevymýšlí cosi o neexistujícíh článcích a pak ani nemá soudnost, aby se omluvil.
Jeho mluvka nepolevuje
Za hlavu státu a velitele ozbrojených sil tak mluví jeho tiskový mluvčí. Nikým nezvolený nižší státní úředník placený z našich daní má jednu oblíbenou kratochvíli - Twitter. Dozvíte se tam naprosto úžasné věci, nad kterými člověk žasne, protože by je sám nevymyslel. Takových myšlenkových pochodů totiž není schopen jen tak někdo.
Podívejme se na pár příkladů z posledních dní, které pan Ovčáček hodil "do pléna" a které by dle jeho zaměstnání měly být v souladu s tím, co si myslí jeho nadřízený, tedy Miloš Zeman.
- 16. března: Recept pro dnešní dobu: Do srdce vpustíme pokoru, ohleduplnost a laskavost k bližním. Do duše vpustíme klid, vnitřní světlo a ticho. Do mysli vpustíme respekt k nařízením Vlády České republiky a rozvahu.
- 16. března: Albánský premiér vyzval občany, aby se mimo jiné chránili také před médii. Vřele doporučuji všem v České republice.
- 15. března: Je mimořádnou strategickou výhodou, že v čele vlády není klasický politik, ale člověk s nezpochybnitelnými manažerskými schopnostmi, který si umí poradit s vážnou krizí.
- 15. března: Lékaři, zdravotníci, bezpečnostní složky, běžní občané, vláda a mnozí další si zaslouží pokorné poděkování za pomoc v krizi. Kdo krutě selhává, jsou někteří novináři. Místo společného "všichni k pumpám" bez jakýchkoli zábran dávají najevo nenávistnou tužbu "dostat Babiše".
- 14. března: Většina novinářů odvádí skvělou práci v informování veřejnosti. Velké a upřímné poděkování. Část novinářů si ale hraje v této těžké situaci na morální majáky, rozdmýchává paniku a hlavně si hojí své politické bolístky.
- 12. března: Máme naštěstí rozumnou vládu, která se s podporou běžných občanů snaží zemi provést těžkým obdobím. A pak tu máme novodobou pseudošlechtu, který se vyznačuje sobectvím a nenávistí. Kritické situace vždy odhalují doposud skryté.
KAM DÁL: Motol vydrží maximálně tři dny. Na víc nemá ochranné pomůcky ani dezinfekci.