Černý před deseti lety k výročí 40 let od sovětské okupace instaloval na Smíchově tank zahrabávající se do země. "Dočasně umístěn.....tak tomu říkali," uvedl nyní k fotografii objektu na sociální síti Černý.
Umělec odkazuje na tvrzení o dočasném umístění vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, které zde zůstaly od srpna 1968 do pádu režimu. Poslední vojáci okupačních vojsk odešli z Československa 21. června 1991.
Je to naprosto v pořádku
"Pan David Černý požádal městskou část o povolení k natáčení 21. a 22. srpna. V té žádosti uvedl, že jednou z rekvizit bude i tank, tudíž ze strany úřadu Prahy 5 je veškerá instalace pro dnešní a zítřejší den naprosto v pořádku," řekl mluvčí radnice Prahy 5 Jakub Večerka s tím, že na náměstí se zatím objevil pouze tank.
Tank na Smíchově stál jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Čin vyvolal pozdvižení a obrněnec brzy získal zpět svou původní barvu. Černý čelil obvinění z výtržnictví, kauza pak skončila u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu, od starosty Prahy 5 dokonce dostal recesní plaketu.
Myšlenka vyhrála
Narůžovo natřený tank - netypickou barvu mu již v květnu 1991 vrátila skupina poslanců Federálního shromáždění - skončil v lešanském vojenském muzeu. Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra Miloše Zemana zrušila.
Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl - tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.