Evropa je blízko válce. Záleží na rozhodnutí jediného muže. „Vladimír Putin se rozhodl dobýt Ukrajinu,“ říká k věci pragmaticky atlantista Alexandr Vondra v pořadu Události, komentáře ČT24 a dodává: „Nemůžeme si to nechat líbit... Tygra neuspokojíme tím, že mu na kraj lesa doneseme svíčkovou a budeme si myslet, že už znovu nepřijde. On přijde.“ Své rčení vidí Vondra jako příznačné k současné situaci, kdy je třeba, aby "západ" uvalil tvrdé sankce vůči Rusku, a to nejlépe okamžitě.
První ekonomické postihy jasně specifikoval americký prezident Joe Biden téměř ihned po Putinově proslovu - podepsal zákaz investic pro americké fyzické i právnické osoby na území dvou separatistických území. „Sankce dopadnou i na ty, kteří s nimi budou obchodovat nebo tam investovat a nejsou z USA,“ uvedl Bílý dům prostřednictvím svého webu whitehouse.gov. Z Evropy se k sankcím přihlásilo jako první vedení Polska, následovala tvrdá reakce z Velké Británie i celé EU. Bude to na zabrzdění touhy šéfa Kremlu rozpoutat válku stačit? „Putin chce obnovit velké impérium, před kterým se bude třást zbytek světa,“ říká Cyril Svoboda a upozorňuje na to, že Ukrajina nemá šanci se agresi jakkoli bránit. „Prezident Zelenskyj nemá šanci vyjednat nic, jeho země je obětí globálního konfliktu. Stojí na šachovnici mezi mocným Washingtonem a Ruskem.“
Uznání povstaleckých republik na východě Ukrajiny ruským prezidentem Putinem je "do očí bijícím porušením mezinárodního práva", zní ze Západu. Evropská unie odpoví sankcemi. pic.twitter.com/0n3NUETYyM
— ČT24 (@CT24zive) February 21, 2022
Putinova šachovnice a Česko
A příměr k černobílým čtvrecům používá ve vztahu k ozbrojenému konfliktu 300 kilometrů od českých hranic také ministryně obrany Jana Černochová. „Putinovo uznání separatistických republik na východě Ukrajiny je snaha obnovit Sovětský svaz na úkor svobodných a suverénních zemí. To civilizovaný svět nesmí nikdy tolerovat! A na Putinově šachovnici není pouze Ukrajina, jsme tam i my.“ Co tím paní ministryně myslí?
Cyril Svoboda to vysvětlil v rozhovoru pro ČT24: „Pokud by opravdu došlo k otevřené válce, přirozenou reakcí lidí bude útěk. Ukrajinci se budou chtít dostat do Šengenu, tedy i k nám. A já jsem opravdu zvědav, kolik poslanců bude říkat "Vítáme vás". Musíme být na uprchlíky připraveni a přiznejme si, že známe českou náturu... Těch lidí, kteří budou potřebovat pomoc, mohou být desetitisíce a nejsem si jist, jak se nám to bude líbit.“
Vladimir Putin ve svém projevu zmiňuje vlnu přijetí států bývalého východního bloku do NATO. Mezi nimi i ČR. Bere to jako podvod Západu a prohru Ruska.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 21, 2022
Nebýt Václava Havla a dalších, kteří nás přivedli do NATO, jsme ve stejném ohrožení jako Ukrajina i my. Nenechme je napospas.
Čeští politici ze současné vládní pětikoalice prozatím téměř jednohlasně vyslovují na sociálních sítích Ukrajině a jejímu lidu podporu. Prezident Miloš Zeman se k aktuálnímu vyjádření Vladimíra Putina ani k situaci na Ukrajině nevyjádřil, a to ani prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten k tématu poskytl před pár dny rozhovor pro radiozet.cz: „Pan prezident Zeman hovořil už v uplynulém týdnu o tom, kdy česká a zahraniční média byla plná různých dat, kdy bude zahájena válka na ukrajinských hranicích. Prezident upozornil, že se tomu tak ale nestane a také se to nestalo. V každém případě by měla být ČR připravena na všechny scénáře a měla by přispívat k nalezení mírového řešení.“
Ukrajinské maminky řeší na Facebooku, že budou dávat svým dětem na oblečení nálepky s krevní skupinou ve chvíli, kdy půjdou do školy. https://t.co/wH7eDnnsEr
— Filip Horký (@FilipHorky) February 21, 2022
Na všechny scénáře, které hrozí na území Ukrajiny, se snaží připravit i místní maminky. Jejich myšlenky musí být plné obav a nevyhnutelného strachu. O tom svědčí i fakt, že jejich první reakcí na Putinův razantní projev agrese byla debata na facebooku, v níž se shodly, že bude dobré připevnit svým dětem na oblečení nálepky s označením jejich krevní skupiny.
Zdroje: Česká televize - ČT24, twitter.com, whitehouse.gov
KAM DÁL: Respirátory jako nutnost, nebo omezování? Virolog Bouřa má jasno, hovoří o vládním alibismu.