Navržená nová smlouva počítá s vyšším nájemným a podmínkou otevření hotelu do konce roku 2022. Společnost rozhodnutí vítá, pamákáři mají k projektu výhrady. Z osmi historických budov, které komplex domů tvoří, investor čtyři vlastní a čtyři si donedávna od Prahy pronajímal na základě smlouvy z roku 1995. Po více než dvaceti letech došla vedení města trpělivost a koncem loňského roku smlouvu vypovědělo.
Náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a členka majetkové komise Petra Kolínská uvedla, že je lepší se domluvit se stávajícím investorem než začínat od začátku. "Pokud bychom chtěli začít od začátku, znamenalo by to další chátrání a čekání."
Pokuta deset milionů
Komise proto doporučila uzavřít s firmou novou smlouvu, garantující o sedm procent vyšší nájem než ten původní. Hrubá stavba by měla být podle nových podmínek hotova v roce 2021 a hotel zprovozněn do konce roku 2022. Investor také bude muset zaplatit desetimilionovou pokutu za nesplnění podmínek předchozí smlouvy.
"Součástí smlouvy by měl být také nově závazek veřejné prostupnosti komplexu mezi ulicemi Celetná, Železná a Kamzíkova," uvedla Kolínská a doplnila, že v areálu má vzniknout kromě hotelu také 20 bytů. Firma podle náměstkyně doložila, že má zajištěné financování i zhotovitele rekonstrukce.
Památkáři jsou proti
Ředitel společnosti Akroterion Ogi Jakšič rozhodnutí vítá. "Naše společnost si váží možnosti dokončení tohoto unikátního projektu a uvědomuje si závazek, který Praze dává. Naším cílem je dokázat hlavnímu městu, že jsme kvalitním a spolehlivým partnerem." Zároveň potvrdil zvýšení nájmu, termíny dokončení a další podmínky, které uvedla Kolínská.
Stavební povolení Akroterion získal už v roce 2014. Záměr se však nelíbil Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) a části odborníků. Ministerstvo kultury v roce 2016 zrušilo kladné stanovisko pražských památkářů, ti ho následně vydali znovu.
Podle šéfa pražského pracoviště NPÚ Ondřeje Šefců připomínky ústavu trvají. S ohledem na fakt, že projekt už má stavební povolení, podle něj památkáři z NPÚ firmě nabídli alespoň spolupráci při rekonstrukci, aby se mohlo zdokumentovat či zachovat co nejvíce cenných historických prvků. Přístup investora je podle Šefců v tomto směru vstřícný.