„Během prvního měsíce jsme získali kopie 74 spisů sovětských bezpečnostních složek z regionálních archivů Bezpečnostní služby Ukrajiny. Celkem je to 14 995 stran,“ uvedl historik ÚSTR Adam Hradilek, který se dlouhodobě zabývá perzekucí československých občanů a krajanů na území bývalého Sovětského svazu. Dokumenty se digitalizují na pracovišti zřízeném Ústavem pro studium totalitních režimů v Národním memoriálním muzeu obětí okupačních režimů ve Lvově.
Dokumenty spolupracovníků s nacisty
„Do této doby jsme měli dokumenty jen ke krajanům, kteří byli v Sovětském svazu ve vykonstruovaných politických procesech nespravedlivě odsouzeni k smrti či k nuceným pracím v gulagu. Nyní jsme poprvé získali dokumenty k našim krajanům, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, v období druhé světové války spolupracovali s nacisty, či se dokonce podíleli na pronásledování Židů,“ řekl Hradilek.
Ne vždy šli Češi příkladem
„Jeden spis, vedený na dva lidi, se například týká starosty města Česká Golovle (dnešní Nižní Golovle) a vedoucího tamní policie. Stojí v něm, že starosta dodával Němcům proviant a získal za to i ocenění. Tento policista pak zatkl a předal místní židovskou rodinu. Ukradl také část jejich majetku, která se u něj po válce našla,“ popsal Hradilek jeden z případů.
Vědci budují on-line archiv
Tříletý grant českého ministerstva kultury na projekt Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB ve vztahu k československé historii obdržel koncem minulého roku ÚSTR společně s kolegy z katedry kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni. „Cílem je vytvořit on-line archiv dokumentů a fotografií NKVD, KGB a dalších sovětských bezpečnostních složek, v němž se dá vyhledávat podle obsahu dokumentů, jmen nebo časových a geografických údajů,“ doplnil Hradilek.
Dokumentace politických represí v SSSR
V archivu zájemci najdou kromě spisů z ukrajinských archivů, které budou ještě přibývat, také tisíce spisů, které ÚSTR už získal v rámci projektu Čechoslováci v gulagu - dokumentace politických represí v SSSR.
ÚSTR v únoru podepsal smlouvu se Státní archivní službou Ukrajiny, díky níž se podařilo dosáhnout dohody se Státním archivem Zakarpatské oblasti v Užhorodu, kde se nacházejí spisy vedené na zhruba 5 500 československých občanů vězněných v gulagu. Digitalizace těchto spisů začne po uvolnění regulací souvisejících s epidemií koronaviru.
Budou i fotografie
Novinkou pak pro ÚSTR podle Hradilka byly informace o kyjevském archivu, který spravuje obrazovou dokumentaci. „V současné várce spisů většina postrádá fotografie. Ty byly vyděleny do tohoto archivu. Už nám i napsali, že jsou s námi ochotni spolupracovat. Bude však třeba tam zajet a posoudit, jak vše bude možné zpracovat,“ uzavřel Hradilek.
Na projekt poskytlo peníze české ministerstvo kultury.
KAM DÁL: Nepochopili jste nařízení vlády? Pravidla, která připomínají Kocourkov.