Vyšachovat Roberta Fica ze hry a zajistit, aby se počtvrté nestal premiérem Slovenska, bude složité. Prezidentka Zuzana Čaputová mu dala 14 dní, aby sestavil vládu. Pozornost se teď upíná nejen na lídra strany Smer, ale i na šéfa Hlasu Petera Pellegriniho. Vedl předvolební průzkumy, nakonec skončil třetí. Přesto je prakticky nemožné sestavit kabinet bez něj.
Ze stran, které se dostaly do parlamentu, s ním vylučuje spolupráci na vládní úrovni jen OĽaNO. Jenže to do skládání vlády v podstatě nemá šanci promluvit. Pellegrini tak může rozehrát hru na obě strany. Jednat jak se Smerem, tak i Progresivním Slovenskem Michala Šimečky. Ten si myslel na vítězství, nakonec mu na Smer chybělo pět procent.
Fico jako slovenský Mrázek?
Ze Slovenska se však ozývají zatím nesmělé hlasy, že Fico na něj má „mocné páky“ a ke spolupráci ho přesvědčí. Totéž se svého času říkalo o Františku Mrázkovi. Prý měl na každého něco. Odpor byl téměř nemožný. Bude to případ Pellegriniho? Stáhne „ocas“ a bude dělat to, co mu Fico řekne? Uvidíme velmi brzy.
Pro českou vládu je Slovensko možná poslední budíček k tomu, aby začala konat, pokud jde o dezinformační scénu a šíření lží ve veřejném prostoru. Dosavadní liknavý postoj Fialova kabinetu může za to, že prokremelským trollům, ulhaným populistům a dalším šiřitelům bludů pořádně narostl hřebínek. A co hůř, do svých spárů lákají další a další oběti, které se k nim mnohdy z hlouposti, mnohdy z vidiny vlastního prospěchu přiklánějí.
„Sestavení vlády ANO s SPD je nejčernější scénář, který si u nás za dva roky umím představit. Myslím, že spousta lidí by opustila republiku. Nastal by odliv mozků, jako se to děje na Slovensku, a zabrzdil by se rozvoj naší země,“ říká v rozhovoru pro Čtidoma.cz europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Co vyhrálo slovenské volby?
Lži a dezinformace v kampani zvítězily. Tušil jsem, že Fico se svou rétorikou uspěje. Ukázal se jako zkušený a chladnokrevný praktik, který si jde pro vítězství za každou cenu. Myslím, že se Babiš touto mnohdy ohavnou kampaní – vzpomeňme na vyvolávání skandování urážek na adresu prezidentky Čaputové na náměstích – bude inspirovat. Čistý machiavellismus, prostě účel světí prostředky.
Může se u nás za dva roky opakovat scénář Slovenska?
Pevně věřím, že ne. Česká republika je jiná než Slovensko. Určitě si ale musíme uvědomit, že nás čeká spousta práce, abychom za dva roky neodevzdali zemi opět do rukou Babišovi. Vláda musí zabrat především v komunikaci.
Je ale demokracie dostatečně silná na to, aby odolala atakům populistů a dalších prospěchářů?
Demokracie je křehká, přesto si myslím, že v České republice existuje ta větší část společnosti, která populisty z ANO a SPD volit nikdy nebude. Extremisté a populisté si vždy urvou určitou část koláče, s tím nic nenaděláte. Těch lidí ale nesmí být hodně, protože to pak značí, že je společnost ze současné politické reprezentace frustrovaná a hledá jiná řešení. A je jí vlastně jedno, komu to hodí, hlavně ať je to někdo jiný.
Koho vnímáte jako největší nebezpečí pro Českou republiku?
Dezinformace, které mohou vyvolat dojem, že lidé žijí ve špatném státě, který se o ně nestará, jen podporuje Ukrajince. Vláda dělá nepopulární kroky, aby spravila veřejné finance, nesmí ale zapomínat na komunikaci a vysvětlování svých kroků. Lidé chtějí výsledky hned, ne až za tři roky. Pak jsou tu samozřejmé populisté, kteří slibují zázraky na počkání. To je přesně Okamura, Rajchl a podobní, kteří vydělávají na strachu občanů.
Lidé ale mohou mít právem strach, mohou být nespokojeni. Vždyť se jim opět zdraží elektřina, rostou daně apod... Není to adekvátní důvod k hledání samozvaných mesiášů a rádoby spasitelů?
Určitě k nim bude část společnosti inklinovat, ale musí vědět, že se to děje z určitého důvodu, kterým je válka na Ukrajině. Že tam lidé bojují i za naši svobodu a nedobrovolně umírají, že přestože se zdražilo mnoho věcí (a některé uměle), tak vláda s tím bojuje a podniká kroky, které to mají napravit. Za minulé vlády se vyhazovaly peníze z helikoptéry, přitom odborníci varovali, že se to promítne v dalších letech. Když to teď zvládneme, tak to v těch příštích letech oceníme.
Může vláda „zabrat“, pokud jde o potírání lží a dezinformací ve veřejném prostoru?
Určitě. Rezignovali jsme na boj proti dezinformacím, protože někteří přední mediální odborníci řekli, že definice dezinformace neexistuje a že se jedná o tenký led. Přesto bychom měli nějakým způsobem tyto dezinformace korigovat a bránit se jim. Na mnoha příkladech vidíme, že tyto dezinformace jen vyvolávají napětí ve společnosti, lidé si je nejsou schopni ověřit, případně nechtějí, a podle toho pak v emocích jednají. Jasným příkladem je nevraživost mezi Romy a Ukrajinci.
Jak slovenské volby rezonují na půdě Evropské unie?
Proevropští a prodemokratičtí politici Ficovi nefandili, ale tento týden je plenární zasedání ve Štrasburku, takže je pozornost europoslanců upřena spíše na projednávanou agendu. Obecně ale vnímám, že se mnozí politici bojí evropských voleb a zesílení hlasů extremistů a populistů. Nyní byl Orbán v EU izolovaný, teď to vypadá, že pokud se Fico stane premiérem, má k sobě parťáka, a spolu tak mohou vyvíjet větší tlak.
Co se podle vás bude na Slovensku dít za vlády Roberta Fica, pokud bude premiérem?
Karty drží Pellegrini, na kterém záleží, jestli půjde s Ficem, nebo Šimečkou a jeho progresivisty. Bude zajímavé to sledovat. Děsí mě však, že by se Fico vrátil ke kormidlu po tom, co tady za minulé éry předváděl. Vzpomeňme na pád jeho vlády po vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Tato chladnokrevná vražda dvou mladých lidí tehdy dostala desetitisíce lidí na náměstí, ti všichni chtěli změnu politické reprezentace. Uběhlo pět let a Fico se raduje z vítězství. Lidská paměť je strašně krátká.
KAM DÁL: Ve školství se bude propouštět. Vláda neplní sliby, jsou to diletanti, říká prezident Pedagogické komory.