/SATIRA S NADHLEDEM/ Byrokracie současné západní společnosti je jako hradba nedobytného hradu. Jeden obranný mechanismus střídá druhý a jen těžko se lze orientovat v cizí krajině předpisů a zákazů. Když Velká Británie v celostátním referendu rozhodla, že její budoucnost se bude odehrávat mimo Evropskou unii, přišlo se na zajímavý háček, který je vepsán v základních podmínkách všech členů. Kdo se nachází na území Evropy a chce pryč z unie, musí se stěhovat. I proto Velká Británie musí vyřešit jeden z největších problému svého brexitu.
Obchod bez problémů
Na první pohled by se mohlo zdát, že největší překážkou v klidném odchodu z Evropské unie bude vyjednání ekonomických podmínek a změnu dotačního systému z fondů EU. Evropští komisaři však přišli s nečekanou podmínkou, která je vepsaná hned v základních pravidelech EU, které si každá členská země vstupem do eurozóny odsouhlasila.
Ten, kdo bude z EU odejit, musí přestěhovat svoje území do dostatečně vzdáleného území od starého kontinentu. Pokud by tak chtěla Česká republika v budoucnosti odejít z EU, musela by naše diplomacie řešit skoro neřešitelný úkol. Jak se ze samého středu Evropy stěhovat? Skoro nemožné. Na Sahaře je jistě místa dost a pozemky na tomto místě nejsou moc drahé, ale umíme si něco podobného představit?
O něco podobného se už před druhou světovou válkou pokoušel podnikatel Tomáš Baťa, když chtěl Československu zařídit kolonie v Africe. O něco drsnější plán měl s naším národem Adolf Hitler, který nás chtěl přestěhovat za Ural.
Nás se však podobné nařízení zatím netýká a první, kdo tento geografický rébus musí vyřešit, je právě Velká Británie. Ta se po aktuálním úspěchu konzervativců chlubí potvrzujícím razítkem: „Brexit bude!” A co teď?
Ostrov
Zní to jako scénář nějakého sci-fi filmu, ale taková je někdy politika 21. století. Jak může celá země opustit území Evropské unie? U Velké Británie je to v porovnání s jinými členskými státy opravdu možné, a to jen díky tomu, že se jedná o ostrov.
Britští horníci dostali neuvěřitelně těžký úkol, který vykonávají už od chvíle, kdy bylo v referendu odsouhlasen odchod z EU. V tichosti se tak odehrává dolování pevniny, která drží ostrov Velké Británie nehnutě na jednou místě. Ti nejchytřejší lidé z Velké Británie totiž přišli na zajímavý nápad.
Abychom mohli opravdu opustit EU, musíme z ostrova udělat pohyblivý kus země. Plán zněl jasně. Podkopat vše, co je drží na místě, a tažnými loděmi přemístit Spojené království o kousek víc na sever. Jediný, kdo do tohoto plánu nezapadá, je Severní Irsko. Boris Johnson také veřejnosti naznačil, že se možná kvůli tomuto odvážnému zeměpisnému projektu tohoto kousku území vzdá.
To by znamenalo opravdovou revoluci a stoupenci teroristické organizace IRA by měli důvod k oslavám. Kanál La Manche se tak bude rozšiřovat a je otázkou budoucnosti, jestli se bude prodlužovat i kanál, který Velkou Británii dosud propojuje s Francií. Horníci pracují s nejlepší technikou, která je k dispozici, a zdá se, že Velká Británie udělala první velký pohyb na sever, kam se chce připojit směrem k Islandu.
Z Velké Británie se tak stane obrovská loď, která se bude hýbat na vlnách a odolávat větru. Když se podmínky na moři zhorší, může se klidně stát, že Velká Británie odpluje až ke Spojeným státům americkým. Jen málokdo si myslel, že odchod z Evropské unie může způsobit tak složité procesy. Ne vždy jde tak jen o ekonomiku a byrokracii. Tady jde o skoro nepřekonatelné zeměpisné podmínky.
V následujících dnech tak budeme s očekáváním sledovat, jestli se při odvážném přesunu nezhroutí Big Ben či samotná královna. Už tak nevyzpytatelné podnebí dostane nový rozměr a zároveň se tak otevře možnost pro všechny ostrovy změnit svoji pozici. Když se poprvé dostala zpráva o přesunu Velké Británie do médií, nejvíce se podobný nápad líbil na Krétě. Řekové by tak chtěli vyřešit letitý konflikt s Turky.
Ať už vše dopadne jakkoli, z této události je jasné, že v dnešním světě je možné v podstatě cokoli.