Z dat posbíraných projektem Filozofické fakulty UK a start-upu BehavioLabs vyplývá, že polovina lidí zatím vůbec neví, jestli k volbám půjde, takže ani to, koho bude případně volit. Hraje se o hodně a výsledky poctivého předvolebního průzkumu uvádějí věci do nezvyklých, ale o to důležitějších kontextů.
Při podrobnějším studiu snadno pochopitelných map zjistíte například to, že nejlepší mínění o lídrech svých stran mají budoucí voliči SPD, ANO a Pirátů. Velkým překvapením jsou čísla voličského jádra SPD, přestože se jinak ukazují spíše na okraji, výzkum jim přiznal 13 %. Stejně jako ČSSD, naopak ODS nebo TOPka přitom získala jen 12 %. Podle sociologa Vojtěcha Prokeše, spoluautora projektu, se však nedá potenciál interpretovat jako síla. "Jde spíše o to, že stranu lidé zařadili mezi ty, o kterých uvažují."
Pro voliče Pirátů podle výzkumu není hlavní protikorupční téma. Největším šokem je pak fakt, že to vypadá tak, že nejstarší voliče nemá KSČM, ale ANO spolu s ČSSD. Zelené budou nejspíše volit více ženy, muži se nebojí již zmíněných Pirátů. Na nejvíce řešenou věc, totiž preference hnutí ANO, odpovídá průzkum jasně. Ve volbách mohou dostat 10 i 47 procent, rozhodnou až nerozhodnutí.
Těch je přitom opravdu hodně - rovná polovina! Tito lidé nejen, že se rozhodují na poslední chvíli, koho volit, ale také o tom, jestli k volbám vůbec přijdou.
Hlavní témata, na kzerých nám záleží
Většině lidí záleží na tom, aby byly podporovány mladé rodiny, ale i důchodci. Stejně tak se hraje o snížení daně z příjmu a snížení DPH. Lidé často uvažují v konvencích něco za něco, a tak by většina podmínila sociální dávky veřejnými pracemi.
Boj s korupcí stále táhne a ocenila by se odvolatelnost veřejných činitelů. Jednoznačné ano říkají lidé také digitalizaci úřadů. Naprostý odpor vzbuzuje zavedení 5% darovací a dědické daně. Strach máme z přijetí eura i z vystoupení z NATO. Rozhodně netoužíme ani po legalizaci marihuany nebo zavedení školného na vysokých školách.