Každý z nás to určitě někdy zažil. Lehnete si unavení do postele, klidně si spočítate ovečky, ale prostě nemůže zabrat a usnout. Čím to vlastně je? Ono problémů může být skutečně spousta, ovšem většinou se jedná o problémy psychického rázu. Jsou ale i případy, kdy jde o fyzické onemocnění spojené například s přílišnou námahou.
Jaké jsou znaky?
Pokud bychom měli hledat znaky, které charakterizují nespavost, pak je to především přerušovaný spánek, předčasné probuzení a také spánek, který nepřináší osvěžení. Podobný problém samozřejmě velmi významným způsobem narušuje výkonnost člověka na následující den.
Většinou se to projevuje ve formě velké únavy a také špatné nálady. Dalšími příznaky také je nesoustředěnost, problémy s pamětí a též celkové zhoršení kvality života. Spánek totiž potřebuje každý živočich, jen se liší jeho potřebná denní doba.
Jak nejlépe usnout?
Pokud u sebe objevíte problémy se spaním, pak je dobré vyhnout se určitým večerním rituálům. Určitě těsně před ulehnutím přestaňte pít kávu, čaj a cokoliv, co obsahuje kofein. Raději zvolte bylinkový čaj, nejlépe přípravený z bylinek, které uklidňují, což je například meduňka, třezalka nebo heřmánek.
Zajímavou alternativou je také teplé mléko s medem, což si možná pamatujete z dob raného mládí, jelikož je to recept, který velmi rádi používají rodiče, jejichž děti mají problémy s usnutím. Velmi dobrá je také teplá voda, díky které dojde k prohřátí a uvolnění celého těla a svalů.
Velmi dobré je dát si před spaním koupel, ovšem ne ledajakou. Dobře se na nespavost aplikují koupelové soli či olejové esence, a to zejména s vůní levandule. Využít se dají i esenciální oleje, a to na mnoho způsobů. Například je stačí nakapat na kapesníček a položit si ho jen vedle sebe a nebo také inhalovat olej v aromalampě.
Osvědčené tipy, jak předejít problémům s usínáním
Podceňovat by se neměla ani atmosféra v samotné ložnici. V harmonickém prostředí se totiž zaručeně usíná daleko lépe. Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné a volné.
- Neusnout během dne - odpočívejte, ale snažte se neusnout, večer se vám to negativním způsobem vrátí.
- Před spaním jíst s mírou a nepřejídat se - není nic horšího, než usínat s plným žaludkem, tělo totiž následně nedokáže vypnout a je nuceno trávit.
- Vynechte před spánkem veškeré sportovní aktivity - minálně hodinu před ulehnutím do postele byste měli vynechat veškeré aktivity, co se sportu týče. Tělo totiž potřebuje být úplně klidné, aby mohlo dojít ke kvalitnímu spánku.
- Teplota v ložnici - i tohle je velmi důležitý fakt, jelikož mnozí mají teplotu stejnou v celém bytě. Zrovna v místnosti, kde se ukládáte ke spánku, by rtuť neměla překročit 21 stupňů, optimálně by to mělo být okolo 19.
- Kouření před spaním také škodí - zkuste těsně před spánkem vynechat poslední cigaretu a hlavně, když se probudíte v noci, tak nekuřte, to je totiž to nejhorší, co můžete pro své tělo udělat.
- Zkuste si vytvořit pravidelnost - ano, je to těžké, jelikož to znamená určitý stereotyp, ovšem pokud to lze realizovat, zkuste chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu.
Ve většině případů se s nespavostí dá něco dělat. Většina lidí ale podceňuje dobu těsně před spánkem a chová se tak, že si usínání samo ztěžuje. Pokud máte problémy se spaním, zkuste se vyvarovat hlavně těch základních a uvidíte, že se vše v lepší obrátí.